Zdrada w związku nie zawsze oznacza koniec wieloletniej relacji. Czasem jest to punkt zwrotny, który pozwala lepiej zrozumieć potrzeby partnera. W wielu przypadkach może to być jednak definitywny koniec. Niezależnie od rezultatu bardzo często potrzebna jest kompleksowa pomoc psychologa. W jaki sposób radzić sobie w takiej sytuacji?
Czym jest zdrada w związku?
Zdrada w związku może przybierać różne oblicza. Najczęściej dotyczy ona nawiązywania bliskich kontaktów emocjonalnych lub zbliżeń fizycznych z innymi osobami. Związana jest z nadszarpniętym zaufaniem, kryzysem bezpieczeństwa oraz może w różnym stopniu dotykać obojga partnerów. Każdy związek ma określone normy zachowań, więc nielojalność drugiej osoby rozpatruje się w kwestii odmiennych pryzmatów.
Oddalenie emocjonalne, brak spełnienia, depresja, wrogość, brak zaufania to tylko niektóre przyczyny, które sprzyjają powstawaniu zdrad. Niebagatelne znaczenie w zażegnaniu różnorakich kryzysów ma szczera rozmowa i chęć wspólnego radzenia sobie z pojawiającymi się problemami. Zrozumienie potencjalnych przyczyn wystąpienia zdrady pozwoli naprawić nawet bardzo skomplikowaną relację.
Zdrada w związku – jak sobie z nią poradzić?
Zdrada nie oznacza jeszcze końca związku. Oboje partnerów powinno być świadomych tego, że w wielu przypadkach da się uratować wieloletnią relację. Paradoksalnie, w wielu sytuacjach, małżeństwo może stać się silniejsze. Na początku jednak ważne jest to, aby poradzić sobie ze złymi emocjami i spróbować zrozumieć postępowanie partnera.
Wiele par, które przeżyło zdradę wstydzi się tego problemu. Mimo to niezbędna okazuje się kompleksowa pomoc psychologa. Zwłaszcza w sytuacji w której nie potrafimy poradzić sobie z poziomem stresu i funkcjonujemy gorzej w życiu zawodowym, społecznym i prywatnym. Terapia indywidualna lub dla par to rozwiązanie, które może okazać się właściwym krokiem w celu odnalezienia spokoju ducha. Pomóc może zarówno dobry psycholog online, jak i regularne terapie realizowane bezpośrednio w gabinecie.