Co wpływa na precyzję szlifu?

szlifowanie narzedzia

Spis treści

Szlifowanie to czynność polegająca na końcowej obróbce powierzchni z użyciem odpowiednich narzędzi ściernych. Najczęściej wykorzystuje się do tego szlifierki, ściernice oraz polerki. Wynikiem szlifowania jest uzyskanie powierzchni o pożądanych wymiarach i kształcie. Oszlifowany przedmiot wyróżnia też niska chropowatość. Uzyskanie precyzyjnego szlifu jest trudne, ale jak najbardziej wykonalne. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, co wpływa na precyzję szlifu. Zachęcamy do lektury.

Czym jest precyzyjny szlif?

Szlif precyzyjny, nazywany również dokładnym, to proces usuwania z powierzchni drobnej warstwy metalu przy użyciu delikatnego ścierniwa. Metoda ta bardzo często wykorzystywana jest przez specjalistów z branży motoryzacyjnej, usuwających niewielkie niedoskonałości z powierzchni produkowanych przez siebie silników.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Pferd-VSM, oferującej sprzedaż materiałów ściernych i narzędzi do szlifowania: Narzędzia stosowane do wykonania precyzyjnego szlifu to m.in. tarcze fibrowe, ściernice wachlarzowe, a także krążki, opaski, taśmy, arkusze, rolki, zwijki i wykroje ścierne. Do ich budowy stosowane są materiały gwarantujące tworzenie drobnego ścierniwa, zapewniającego usuniecie metalowej warstwy w minimalnym stopniu. Zwykle jest to ziarno diamentowe, węglik krzemu i tlenek glinu (korund).

Jak wybrać odpowiednie narzędzia do precyzyjnego szlifu?

Precyzja szlifu w największym stopniu zależna jest od jakości wykorzystywanych narzędzi. Należy więc wiedzieć, które z nich najlepiej sprawdzają się w trakcie dokładnego szlifowania. Wybrany produkt musi wyróżniać wysoka jakość wykonania oraz ponadprzeciętna precyzja pracy. Przy wyborze niezwykle istotne jest zastosowane do budowy narzędzia ziarno oraz spoiwo. Mają one kluczowy wpływ zarówno na twardość przedmiotu, jak i jego wydajność. Do produkcji ścierniwa najlepszych narzędzi używa się różnych gatunków korundu oraz węglika krzemu. Jeśli chodzi o typ spoiwa, to do wyboru są mieszanki ceramiczne lub produkowane z żywic syntetycznych.

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o końcowym wyborze jest rodzaj obrabianego materiału. Należy bowiem wiedzieć, że na rynku nie ma uniwersalnych narzędzi przeznaczonych do wszystkich surowców. Inne modele sprawdzają się przy obróbce stali i żeliwa, a inne przy pracy z metalami nieżelaznymi, drewnem czy tworzywami sztucznymi. W przypadku problemów z podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się ze specjalistą pracującym w firmie zajmującej się sprzedażą narzędzi szlifujących.

Co jeszcze ma wpływ na dokładność szlifu?

Poza rodzajem używanych narzędzi na dokładność szlifu wpływ ma również wiedza i doświadczenie osoby wykonującej szlifowanie. Od jej kompetencji zależna jest jakość końcowego produktu. Jeśli czynnością tą zajmuje się wykwalifikowany pracownik profesjonalnego warsztatu, to szlif z pewnością będzie odznaczał się najwyższą precyzją. Jeżeli jednak zadanie to zostanie powierzone początkującemu praktykantowi bez odpowiednich umiejętności, nawet dostęp do najwyższej klasy narzędzi nie uchroni powierzchni przed zniszczeniem.

Powiązane artykuły