W Polsce istnieje potrzeba posiadania własnego mieszkania. Jest to zrozumiałe, ponieważ we własnym mieszkaniu można zastosować dowolne elementy wykończeniowe i przystosować je do swoich potrzeb. Szczególnie chętnie wybierane są mieszkania z rynku pierwotnego. Jak wygląda cały proces zakupu mieszkania od dewelopera?
Dlaczego mieszkania od dewelopera są tak popularne?
Największą zaletą mieszkań z rynku pierwotnego, czyli kupionych bezpośrednio od dewelopera jest to, że kupuje się mieszkanie, w którym nikt przed nami nie mieszkał i które możemy dostosować do własnych potrzeb. Zazwyczaj klienci na rynku pierwotnym odbierają mieszkanie w stanie surowym, czyli takie, w którym zostały wykonane tylko podstawowe prace wykończeniowe. Dokładny sposób wykończenia i osiągnięty efekt aranżacji wnętrz, będzie zależał tylko od klienta. W tym przypadku nie trzeba iść na żadne kompromisy i zachowywać część rozwiązań, które zastosował poprzedni właściciel, tylko wszystko musimy (możemy) wybrać sami.
W jaki sposób klientów chroni ustawa deweloperska?
Przez wiele lat klienci, którzy zastanawiali się nad kupnem mieszkania od dewelopera, zwłaszcza na wczesnych etapach inwestycji, mogli zastanawiać się, czy podjęta decyzja o zakupie nieruchomości na pewno nie była błędem. Było wiele przypadków inwestycji mieszkaniowych, w których klienci po zainwestowaniu własnych, dużych środków, pozostawali bez mieszkania. Obecnie do takich sytuacji już dojść nie może. Wszystko dzięki ustawie deweloperskiej, która chroni obie strony transakcji. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów od dewelopera Dobry Adres w Cegłowie:
Ustawa deweloperska reguluje sposób ochrony praw osób, które kupują nieruchomości od deweloperów. Pilnują nie tylko środków, które klienci wpłacają na zakup nieruchomości, ale też tego, żeby deweloperzy przestrzegali znajdujących się w umowach deweloperskich zobowiązań o przeniesieniu praw własności.
Wybór odpowiedniego dewelopera i jego sprawdzenie
Sama transakcja kupna mieszkania od dewelopera zawsze zaczyna się od znalezienia odpowiedniej nieruchomości i sprawdzenia realizującej daną inwestycję firmy deweloperskiej. Wybierając mieszkanie na pewno trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość, ilość i rozkład pomieszczeń oraz lokalizację. W ostatnich latach coraz większą popularnością wśród klientów cieszą się np. mieszkania z rynku pierwotnego pod Warszawą.
Podpisanie umowy deweloperskiej
Po uzgodnieniu szczegółów transakcji i uzgodnieniu warunków kupna mieszkania ostatnim etapem przed odbiorem kluczy do nowego mieszkania jest podpisanie umowy deweloperskiej. Znajdą się w niej szczegóły na temat mieszkania i warunków, na jakie zgodziły się obie strony. Po podpisaniu umowy deweloperskiej klient może już tylko czekać na planowany odbiór mieszkania.