W dzisiejszych czasach borykamy się z wieloma problemami, które nam wydają się nie do wyleczenia. Możemy być wręcz zaskoczeni sposobami leczenia. Jednym z nich jest terapia słuchowa, która pomaga w wyciszeniu się, a najlepsze metoda, która rozwiązuje wiele pobocznych problemów. Warto wiedzieć, kiedy zdecydować się na taką terapię i jakie są jej rodzaje.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje terapii słuchowej?
Każdy, kto choć raz w życiu chciał spróbować terapii słuchowej, z pewnością wie, że dzieli się ona głównie na dwa rodzaje. Pierwsza z nich to terapia słuchowa Johansena w Szczecinie, która została oparta na muzyce. Utwory są zróżnicowane pod względem częstotliwości, a do przeprowadzenia takiej terapii wystarczą zaledwie słuchawki i odtwarzacz płyt CD. Pacjent otrzymuje spersonalizowaną płytę, którą musi odsłuchiwać przez dziesięć minut dziennie.
Drugi rodzaj terapii to metoda Tomatisa. W odróżnieniu od metody Johansena odbywa się ona w specjalistycznym gabinecie pod nadzorem terapeuty. W czasie odsłuchu fazy pasywnej można się bawić, rozmawiać, grać w gry czy układać puzzle.
Kiedy warto zdecydować się na terapię słuchową?
Wiele osób waha się, czy rozpocząć terapię słuchową. Z pewnością przyniesie to wiele korzyści. Terapia pedagogiczna w Szczecinie to bardzo dobre rozwiązanie przede wszystkim w przypadku dzieci. Takie dolegliwości należy leczyć w jak najmłodszym wieku. Terapia Johansena skierowana jest przede wszystkim dla tych, którzy mają problem z dysleksją, opóźnionym rodzajem mowy, nadpobudliwością psychoruchową, z porażeniem mózgowym czy z autyzmem.
Terapia Tomatisa choć podobna, skierowana jest do nieco innej grupy osób. Pomaga ona przede wszystkim tym, którzy są drażliwi, zestresowani, cierpią na depresję, mają problemy w nauce czy trudności w przyswajaniu języków obcych. To także świetne rozwiązanie dla dzieci z opóźnioną mową czy jąkających się. Poza tym ta terapia wspomaga leczenie problemów takich jak nadpobudliwość, trudności z koncentracją, dysleksja czy zaburzenia ze spektrum autyzmu.