3 sposoby na atrakcyjny kolaż. Jak wykonać kompozycję fotograficzną?

Spis treści

Kolaż to pojęcie, pod którym kryje się artystyczna technika łączenia ze sobą różnych elementów. W fotografii termin ten odnosi się do komponowania ze sobą różnych fotografii bądź ich fragmentów w celu uzyskania spójnej całości. Kolaże niegdyś wykonywało się wyłącznie ręcznie, drukując wcześniej fotografie i tworząc z nich układanki, które później zostawały umieszczane np. w antyramie. Jak jednak, przy wykorzystaniu nowoczesnych sposobów tworzenia mozaik, wykonać estetyczne dzieło, które może być prezentem dla bliskiej osoby?

Tworzenie kolaży w aplikacjach mobilnych

Wiele zależy od tego w jakim celu tworzymy kolaż. Jeśli ma on zostać wydrukowany i stanowić np. ozdobę w pokoju, to najlepiej skorzystać z profesjonalnych programów graficznych, w których skomponujemy ciekawe mozaiki. Wychodzimy jednak z założenia, że samodzielne tworzenie kolaży w aplikacjach graficznych jest skomplikowane i czasochłonne. To prawda, na szczęście istnieje oprogramowanie z już gotowymi szablonami, dzięki któremu uzyskamy estetyczny projekt do druku. Jeśli zaś chcemy wykorzystać kolaż jako elektroniczną ozdobę, np. tapety w telefonie – w zupełności wystarczy skorzystać z prostych aplikacji mobilnych, dzięki którym utworzymy miks zdjęciowy w kilku bardzo prostych krokach. Wśród apek mobilnych do tworzenia kolaży wyróżnia się m.in.: Popsa, Collage Maker, Phinsh Photo czy LanMei Collage.

Pozwalają one także na:

  • Tworzenie efektowych mozaik do wykorzystania w social mediach – znakomita pomoc, jeśli prowadzimy fanpage na FB lub konto na Instagramie.
  • Udostępnianie zdjęć znajomym, np. w kontekście tworzenia kolaży okazjonalnych.
  • Tworzenie efektownych materiałów i zapisywanie ich na telefonie – tak, aby później projekt przenieść na komputer.

Narzędzia online do tworzenia kompozycji na desktopie lub laptopie

Kolaż z zdjęć możemy wykonać za pomocą narzędzi online, w których skomponujemy wyjątkowe kompozycje fotograficzne. Mamy do dyspozycji zarówno programy pobierane na dysk, jak i te funkcjonujące w przestrzeni internetowej. Jeśli chodzi o te drugie, to wszystko odbywa się z poziomu przeglądarki, a poszczególne pliki zdjęciowe wysyłamy na serwer usługodawcy. Jeśli korzystamy ze zweryfikowanych stron internetowych, takich jak witryna programu Canva, nasze zdjęcia mogą być bezpieczne. Nie warto decydować się na używanie mniej znanych aplikacji online, które mogą przechowywać nasze zdjęcia przez dłuższy czas – a tego raczej nie chcemy. Wspomniana wyżej Canva udostępnia możliwość tworzenia mozaik fotograficznych z poziomu przeglądarki internetowej. Gotowy plik, urozmaicony także ciekawymi napisami, modułami i symbolami, możemy później wydrukować.

Szybkie projektowanie i gotowy produkt w kilka dni

Trzecia możliwość to skorzystanie z usług witryn, które umożliwiają intuicyjne zaprojektowanie gotowej mozaiki i… polecenie jej wydrukowania oraz przysłania pod wskazany adres. To najłatwiejsza i najprostsza forma tworzenia nowoczesnych kolaży, a co najważniejsze, redukująca ewentualne błędy projektowe. Nawet jeśli uda nam się stworzyć ciekawą kompozycję w aplikacji czy programie komputerowym, to po wydrukowaniu projektu efekt nie zawsze jest zadowalający. W przypadku stron oferujących wydruk kolaży, możemy wybrać konkretny materiał do nadrukowania, zatem nie ograniczamy się tylko do papieru o niskiej gramaturze. Alternatywą jest skorzystanie z usług profesjonalnych drukarni, które jednak niechętnie podchodzą do kwestii wykonywania niewielkich projektów. Często spotkamy się w takiej sytuacji z odmową i… naturalnym wyjściem będzie udanie się do punktu ksero. Tam jednak pozostaje jedna możliwość: zwykły druk na papierze. A co, jeśli chcemy wydrukować kolaż na płótnie czy innym trwałym materiale? Wówczas warto projekt zamówić online.

Powiązane artykuły