Muzyka i instrumenty z pewnością od niepamiętnych już czasów odgrywały w naszym życiu istotną rolę. Zwykło się bowiem mówić, że mogą one łagodzić obyczaje i co więcej, pozwolą nam na rozwój własnych zdolności manualnych. Warto zauważyć, że dawniej na lekcje gry na konkretnym instrumencie zapisywano główne dzieci. Obecnie jednak tendencje te znacznie się zmieniły, a zainteresowanie instrumentami coraz częściej wykazują także i dorośli. Można także śmiało powiedzieć, że to bębenek baskijski zyskał sobie ogromną popularność. Jednak czym on jest i jak można na nim grać?
Czym jest bębenek baskijski?
Bębenek baskijski to nazwa, która na pierwszy rzut oka wydaje się dość tajemnicza. Warto jednak zauważyć, że pod tą nazwą kryje się jeden z tych instrumentów, który jest świetnie znany dosłownie każdemu z nas. Jeśli mówimy o bębenku baskijskim, to mówimy jednocześnie o tamburynie! Z pewnością tamburyn jest kojarzony z lekcjami muzyki w szkole i przypomina nieco prymitywny instrument. Niemniej jednak trzeba zauważyć, że bębenek baskijski, od momentu, kiedy dotarł on do Europy, zyskał sobie niekwestionowaną popularność. Wynika to z faktu różnorodności dźwięków jakie można z niego wydobyć, a także z jego względnej prostoty. Bębenek baskijski- co ciekawe- był na początku naczelnym instrumentem w każdym cyrku. Wszystko jednak mocno się zmieniło, a mówiąc obecnie o bębenku baskijskim możemy mówić także o jednym z ważniejszych instrumentów scenicznych.
Jak zbudowany jest bębenek baskijski?
Budowa bębenka bakijskiego nie jest skomplikowana. Tambury bowiem składa się z okręgu- wykonanego z drewna lub z metalu, a także z membrany. Te z kolei powinny być wykonane ze skóry- zgodnie z tradycyjnymi założeniami. Dodatkowo w obręczach bębenka baskijskiego wykonuje się otwory, a następnie umieszcza się w nich dodatkowe elementy. Głównie są to cienkie, metalowe blaszki, które również mają wydawać określone dźwięki. Bębenek baskijski jest prostym, aczkolwiek niezwykłym instrumentem.
Jak grać na bębenku baskijskim?
Bębenek baskijski nie jest instrumentem trudnym do opanowania. Przede wszystkim podstawowymi czynnościami jest potrząsanie tamburynem lub uderzanie czy muskanie jego membrany. Jednak pozory bywają mylące, a bębenek baskijski oferuje znacznie więcej możliwości gry i wydobywania dźwięków. Liczy się nawet siła uderzenia w membranę, a także kąt, pod jakim to uderzenie wykonamy. Bębenek baskijski- przy odrobinie cierpliwości- daje ogromne możliwości w zakresie eksperymentowania z muzyką i dźwiękami.