Jak urządzić małą kuchnię?

Spis treści

Kuchnia to miejsce, w którym wbrew pozorom każdego dnia spędzamy sporo czasu, przygotowując posiłki dla siebie i rodziny. Dlatego urządzając to pomieszczenie, warto dobrze zastanowić się, jak je zaaranżować, by było jak najbardziej funkcjonalne, lecz jednocześnie estetyczne. Właściciele małych kuchni powinni dobrze zastanowić się nad każdym elementem, takim jak stoły, krzesła i hokery do kuchni, a także innymi, które zamierzają umieścić w tym pomieszczeniu, by z jednej strony zajmowały jak najmniej miejsca, a z drugiej ułatwiały im korzystanie z tego wnętrza. Jak urządzić małą kuchnię? Podpowiadamy.

Co musi się znaleźć w małej kuchni?

Urządzając małą kuchnię, musimy najpierw przeanalizować swoje potrzeby, ponieważ istnieje duża szansa, że nie uda nam się pomieścić wszystkich możliwych elementów wyposażenia na tak małej przestrzeni. Dlatego powinniśmy zastanowić się nad tym, co jest nam niezbędne podczas przygotowywania posiłków. Jeżeli wnętrze to ma pełnić również funkcję jadalni, musimy dobrać odpowiednie stoły, krzesła i hokery do kuchni.

Bez wątpienia jednak w kuchni muszą znaleźć się sprzęty takie jak piekarnik, płyta indukcyjna, elektryczna lub gazowa czy lodówka. Pomocna może być też zmywarka. Liczba szafek powinna być dostosowana do ilości sprzętu, a także naczyń, jakimi dysponujemy. Ważne jest również to, by zapewnić sobie jak największą powierzchnię blatu roboczego i dobre oświetlenie.

Jak wybrać meble do małej kuchni?

Wybierając meble do mojej kuchni, powinniśmy postawić przede wszystkim na zabudowę aż pod sam sufit. Dzięki temu zyskamy sporo miejsca do przechowywania. Z drugiej strony, by szafki nie przytłoczyły tego niewielkiego wnętrza, powinny być utrzymane w jasnej kolorystyce. Dobrze sprawdzą się w nich również przeszklenia. Najlepiej, jeżeli fronty wykonane są z materiałów odbijających światło, które optycznie powiększają przestrzeń.

Elementy takie jak stoły, krzesła i hokery do kuchni powinny być dopasowane kolorystycznie i stylistycznie do wykorzystanych szafek. Jeżeli wnętrze to jest naprawdę małe, zazwyczaj nie ma w nim miejsca, by umieścić w nim stół. W takim przypadku jednak możemy przymocować do ściany niewielki blat pełniący funkcję stołu i umieścić przy nim wysokie hokery. Dodatkowo przyda się on z pewnością podczas przygotowywania posiłków jako kolejna przestrzeń robocza.

Podczas urządzania małej kuchni, tak samo, jak w przypadku większej, nie powinniśmy zapominać również o zasadzie tzw. ciągu kuchennego, a więc zachowaniu odpowiednich odległości między poszczególnymi strefami tego pomieszczenia. Artykuł powstał przy współpracy z www.mebel-partner.pl, gdzie można znaleźć wiele mebli przydatnych podczas aranżacji niewielkiej kuchni.

Powiązane artykuły