Jak często należy wykonywać przegląd klimatyzacji?

przeglad klimatyzacj

Spis treści

Chociaż klimatyzacja domowa jest urządzeniem bezobsługowym, to raz na jakiś czas należy zadbać o czynności związane z serwisem. To ważne nie tylko ze względów profilaktycznych, ale także zdrowotnych. Przykładowo brak wymiany filtrów przyczynia się do rozwoju grzybów i bakterii. Podpowiadamy, dlaczego jeszcze trzeba dbać o serwis klimatyzacji i jak często dokonywać przeglądów.

Przeglądy klimatyzacji – dlaczego to takie ważne?

Stan techniczny instalacji klimatyzacyjnej w domu wymaga okresowej kontroli. Dzięki temu można zapobiec późniejszym problematycznym naprawom, które zwykle wiążą się z wysokimi kosztami. W skrajnych przypadkach usterki mogą doprowadzić nawet do całkowitego zniszczenia sprzętu. Poza tym, czynności serwisowe zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów i patogenów chorobotwórczych na filtrach, a także gromadzeniu się pyłu i zanieczyszczeń. Ważną kwestią jest zachowanie prawa do gwarancji. Brak przeglądów może sprawić, że producent odmówi nam prawa do bezpłatnej naprawy lub wymiany.

Czy można samemu serwisować klimatyzator domowy?

Niektóre czynności związane z konserwacją urządzeń klimatyzacyjnych można wykonać we własnym zakresie. Do takich zalicza się np. wymianę filtrów. W tym celu należy postępować według wytycznych zawartych w instrukcji obsługi. Natomiast kompleksowy serwis klimatyzacji to już wyłącznie zadanie dla specjalistów. Jest tak, ponieważ uzupełnianie czynnika chłodniczego czy sprawdzanie instalacji elektrycznej jest dość niebezpieczne i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz posiadania uprawnień.

Jak często dokonywać profesjonalnego przeglądu klimatyzatora domowego?

Jak podpowiadają eksperci, serwisu klimatyzacji domowej zaleca się dokonywać dwa razy w roku – najlepiej na początek i na koniec sezonu letniego. Przy czym, warto wiedzieć, że decydując się na skorzystanie z takiej usługi w okresie jesieni i zimy możemy liczyć na krótszy czas oczekiwania na jej realizację. Przegląd klimatyzacji można zlecić firmom klimatyzacyjnym, takim jak WASO KLIM z siedzibą w Chorzowie. Przedsiębiorstwo zajmuje się także montażem różnych systemów klimatyzacji.

Powiązane artykuły