Jak dbać o rozwój dzieci wybitnie uzdolnionych?

dzieci wybitnie uzdolnione

Spis treści

Niektóre dzieci wyróżniają się na tle rówieśników szczególnymi zdolnościami. Nie znaczy to jednak, że ze wszystkim poradzą sobie one same – warto wspierać ich rozwój, tak aby mogły one jeszcze skuteczniej zdobywać wiedzę oraz doskonalić swoje umiejętności. W jaki sposób można to zrobić? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się, jak ułatwiać rozwój dzieciom ponadprzeciętnie uzdolnionym.

Jak rozpoznać dziecko wybitnie uzdolnione?

Wiele osób ma w głowie utarty obraz „dobrego ucznia”, z którym często utożsamia się dzieci ponadprzeciętnie uzdolnione. Okazuje się jednak, że wybitne umiejętności nie zawsze idą w parze z wysokimi ocenami czy wzorowym zachowaniem. Wyjątkowo zdolne osoby borykają się często między innymi z problemami z koncentracją, dysleksją czy z trudnościami w relacjach społecznych. Przydatne w planowaniu działań mających wspierać uzdolnione dziecko mogą być książki o pedagogice. A zatem, jak rozpoznać wybitne jednostki?

Otóż charakteryzują się one przede wszystkim bardzo dużą ciekawością świata. Interesują je informacje z różnych dziedzin i często same wykazują inicjatywę, aby je zdobywać. Dzieci ponadprzeciętnie uzdolnione nierzadko odnajdują się lepiej w samodzielnej pracy. Nudzą się one także podczas wykonywania powtarzalnych zadań, przebiegających stale według określonych procedur. Szukają one też sposobów na wyrażenie siebie, a także na rozwijanie zainteresowań. Warto zwracać uwagę na te kwestie, zwłaszcza że wybitne zdolności często nie przekładają się na dobre oceny w szkole, przez co nietrudno je przegapić.

Konkretne sposoby wsparcia osób wybitnie uzdolnionych

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić, aby wesprzeć rozwój dzieci wybitnie uzdolnionych, jest zauważenie ich potencjału. Osoby takie wyróżniają się na tle innych, przez co mogą mieć problem z odnalezieniem się w otaczającym ich świecie. Rodzice i nauczyciele powinni zatem dawać dzieciom przestrzeń do rozwoju w dziedzinach, które je interesują. Wymaga to często zgody na niekonwencjonalne zachowania i myślenia poza schematem. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z książkami dostępnymi w jednym ze specjalistycznych wydawnictw pedagogicznych. Można w ten sposób znacznie ułatwić sobie zadanie. Bardzo ważne jest również pamiętanie o tym, że wybitnie uzdolnione dziecko może mieć problem ze strefą emocjonalną. Z tego względu istotne jest wykazywanie cierpliwości oraz empatii, a także poznawanie potrzeb malucha. Uzdolnione dziecko ma ogromny potencjał i duże możliwości, trzeba tylko dać mu na nie przestrzeń.

Powiązane artykuły