Jak dobrać oprawy okularowe do kształtu twarzy?

dobieranie oprawek

Spis treści

Korygowanie wzroku, to tylko jedna z wielu funkcji jakie pełnią współcześnie okulary. Stanowią one bowiem także istotny element stylizacji, a odpowiednio dobrane – mogą nadać twarzy wyrazistości oraz sprawić że wygląda ona bardziej harmonijnie. Ważne jest przy tym, żeby były dopasowane do posiadanego kształtu twarzy. Jakich zasad należy przestrzegać wybierając oprawki okularowe?

Kształt oprawek – podstawowe zasady

Poza tak oczywistą sprawą, jaką jest dobranie właściwego rozmiaru oprawek – żeby twarz prezentowała się w okularach jak najkorzystniej – istotne jest zwrócenie uwagi na to, jaki posiada ona kształt. Zgodnie z przyjętymi kryteriami (stosowanymi również we fryzjerstwie czy kosmetyce), kształt twarzy zawsze można przypisać do figury geometrycznej. Najczęściej spotykanymi są:
– twarz okrągła
– twarz owalna
– twarz kwadratowa, prostokątna
– twarz trójkątna (inaczej w kształcie serca).
Od dawna stosowaną zasadą jest z kolei wybieranie opraw okularowych, stanowiących odwrotność posiadanego przez nas kształtu twarzy. Dzięki temu zachowana będzie harmonia, jak też proporcje twarzy będą wyglądać znacznie korzystniej. Sprawdź, jak zastosować tę zasadę w praktyce.

Oprawy dla twarzy okrągłej i owalnej

Cechy charakterystyczne twarzy okrągłej, to zaokrąglone oraz niskie czoło i pełne policzki. Ten typ twarzy posiada także podobne proporcje pod względem szerokości i długości. Celem oprawek będzie więc w tym przypadku wysmuklenie twarzy, uwydatnienie policzków oraz jej optyczne wydłużenie. Dobrym wyborem będą okulary kanciaste lub kwadratowe, które dodadzą wyrazistości i nieco wyostrzą rysy twarzy. Jeśli chcesz dodatkowo podkreślić kości policzkowe, można także zdecydować się na oprawy, których krawędź delikatnie unosi się w kierunku skroni. Efekt będzie wówczas nieco bardziej drapieżny. Twarz owalna, która jest uważana za najbardziej doskonały kształt twarzy, będzie zaś wyglądała rewelacyjnie w każdym kształcie oprawek. Osoby posiadające ten kształt twarzy mogą sobie pozwolić na prawdziwe szaleństwa, dowolnie kreując swój wizerunek, wykorzystując najbardziej oryginalne oprawki z wyraźnymi zdobieniami. Warto zwrócić uwagę tylko na ich szerokość – powinna być identyczna w stosunku do szerokości twarzy (lub odrobinę większa), przez co nie zaburzy w żaden sposób naturalnej harmonii rysów.

Oprawy dla twarzy kwadratowej i prostokątnej

Szerokie czoło i szczęka oraz mocno zarysowane, dość ostre rysy twarzy – jeśli takie cechy można przypisać Twojej twarzy, oznacza to że jest ona kwadratowa lub prostokątna. W pierwszej z nich, szerokość i długość twarzy są do siebie bardzo zbliżone. Prostokątna jest zaś nieco dłuższa, lecz posiada równie mocno zarysowane rysy. Twarz o takim kształcie będzie potrzebować zaokrąglenia i wysmuklenia. Dobrze dobrane oprawki złagodzą ostre linie i sprawią, że będziesz wyglądać delikatniej i subtelniej. Osiągnięcie takiego efektu zapewnią oprawy okularowe owalne, okrągłe oraz „kocie” (dla osób, które chcą przy tym skutecznie wyróżnić się z tłumu). Odpowiednie mogą być także okulary bez ramek, a jeśli już zdecydujesz się na prostokątne – powinny posiadać zaokrąglone krawędzie.

Oprawy dla twarzy trójkątnej

W twarzy o kształcie trójkąta można dostrzec duże dysproporcje pomiędzy szerokością czoła a podbródka. Cechy, które ją wyróżniają to więc szerokie czoło, które ostro zwęża się w kierunku wąskiego podbródka. Twarz trójkątną charakteryzują też wysokie kości policzkowe. Ostre rysy i długie krawędzie mogą nadawać jej nieco drapieżnego charakteru.

Oprawki mają w tym przypadku na celu złagodzenie rysów twarzy i wyrównanie naturalnych dysproporcji. Warto zwrócić uwagę, żeby posiadały okrągły kształt w dolnej krawędzi (poprawi balans szerokości twarzy) oraz delikatną obwódkę. Wskazane są także oprawy okrągłe i owalne. Należy unikać wszelkich ostrych krawędzi, które tylko wzmocnią surowy wyraz twarzy. Stosując wszystkie powyższe zasady, można z łatwością sprawić, że będziesz prezentować się znacznie bardziej atrakcyjnie, a okulary staną się Twoją prawdziwą ozdobą i modnym dodatkiem.

Powiązane artykuły