Laser pikosekundowy to jeden z najbardziej wszechstronnych urządzeń w medycynie estetycznej. Używa się go do usuwania różnych rodzajów tatuażu, odmładzania skóry, likwidacji przebarwień, blizn i rozstępów. Sekret jego skuteczności tkwi w wyjątkowo krótkich impulsach. Co należy wiedzieć o tej technologii i dlaczego warto zdecydować się na zabiegi laserem pikosekundowym?
Odmładzanie laserem pikosekundowym
Laser pikosekundowy wykorzystywany jest przede wszystkim do odmładzania skóry twarzy. Urządzenie wysyła do naskórka wiązkę laserową, która niszczy jej niewielki fragment, tworząc tzw. mikrouszkodzenie, lecz jednocześnie pozostawia inne obszary nietknięte. Dzięki temu skóra stymulowana jest do odbudowy. Komórki skóry zostają pobudzone do produkcji kolagenu i elastyny – białek odpowiedzialnych za jędrność i napięcie skóry. Skóra zagęszcza się i nabiera sprężystości. Po zabiegu laserem pikosekundowym można liczyć na redukcję nawet głębokich zmarszczek oraz efekt liftingu. Optymalne rezultaty daje zazwyczaj terapia składająca się z około trzech lub więcej zabiegów.
Laserowe usuwanie tatuażu
Laser pikosekundowy cieszy się opinią najskuteczniejszego lasera do usuwania tatuażu, co potwierdzają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki, którzy posługują się tą technologią od wielu lat i są jej prekursorami w Polsce. Laserowe usuwanie tatuażu możliwe jest dzięki wywołaniu zjawiska kinetycznego. Pikosekundowy impuls energii wchodzi w kontakt z barwnikiem tatuażu i zamienia się w energię kinetyczną. Powstające podczas tego procesu wysokie ciśnienie rozbija cząstkę barwnika na mikroskopijnej wielkości elementy, które można porównać do pyłu – organizm jest w stanie usunąć je samodzielnie na drodze procesów fizjologicznych.
W miejscu, w którym został wykonany zabieg laserem PicoSure, pojawiają się najpierw obrzęk i biały nalot. Następnie tatuaż, który był w tym miejscu, ponownie się pojawia i może się wydawać nawet bardziej widoczny niż przed zabiegiem. Dopiero po trzech tygodniach pigment zaczyna tracić swoją intensywność. By całkowicie się go pozbyć, należy wykonać serię przynajmniej 2-3 zabiegów. W przypadku szczególnie trudnych do usunięcia tatuaży może okazać się, że będzie potrzebnych 10, a nawet więcej powtórzeń. O liczbie i częstotliwości zabiegów decyduje lekarz.
Laser pikosekundowy na przebarwienia
Przebarwienia to problem wynikający z nieprawidłowego wytworzenia się melaniny w skórze. Powstają pod wpływem nadmiernego promieniowania słonecznego i zmian hormonalnych. Laser pikosekundowy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przebarwienia. Podczas zabiegu energia laserowa jest pochłaniania przez melaninę w skórze, co prowadzi do stopniowego rozpadu barwnika. Zachodzi podobne zjawisko jak podczas usuwania tatuażu – melanina zamienia się w drobne cząsteczki, które są przetwarzane przez organizm i usuwane. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i podrażniona, a powierzchnia przebarwienia ulega przyciemnieniu. W następnych dniach dochodzi do stopniowego złuszczania się powierzchni skóry. Po kilku sesjach zmiana znika całkowicie.
Odmładzanie, usuwanie tatuażu oraz rozjaśnianie przebarwień to najczęstsze, ale niejedyne zastosowania lasera pikosekundowego. Ta innowacyjna technologia sprawdza się również w skutecznej terapii blizn i rozstępów. Można ją zastosować zarówno w stosunku do świeżych, jak i już utrwalonych zmian skórnych.
W razie innych pytań na temat laserów pikosekundowych skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.