Jakich błędów dietetycznych unikać?

Błędy dietetyczne

Spis treści

Mimo Twoich starań, by stracić na wadze, w najlepszym wypadku wskazówka uparcie stoi w miejscu? A może mimo wszystkich Twoich starań nadal systematycznie przybierasz kilogramów? Być może wszystko leży w złych nawykach dietetycznych. Z części z nich możesz sobie nawet nie zdawać sprawy, bo wypływają one z głęboko zakorzenionych przyzwyczajeń i przekonań. Co warto zmienić w swojej diecie, by zobaczyć jej efekty?

Omijanie śniadań

Zdarza Ci się nie zjeść śniadania? Jeśli zdarza się to tylko raz na jakiś czas, to nic takiego. Jednak jeśli Twoim „śniadaniem” jest wyłącznie wypita w pośpiechu kawa, to bardzo źle dla Twojego organizmu. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, dlatego wstawaj wcześniej, ale z niego nie rezygnuj. To właśnie ono da Ci tak potrzebnej energii na cały dzień, a przy tym uzupełni potrzeby Twojego organizmu – w końcu jest po nocy, która oznaczała około 8-9 godzinny post. Bez tego posiłku możesz przez cały dzień czuć się sennie i podjadać.

Pułapka produktów light

Wydaje Ci się, że możesz jeść do woli, wystarczy wybierać produkty light? Cola light, majonez light, ciastka i inne słodycze light – objadasz się tym wszystkim bez wyrzutów sumienia, bo to przecież dietetyczne? To spory błąd. Być może w tego rodzaju produktach nie ma zbyt wiele cukrów czy tłuszczów, jednak są ich zamienniki – równie niezdrowe, a przy tym tuczące. Zamiast produktów tego typu dużo lepszym pomysłem będą po prostu świeże, zdrowe produkty.

Zbyt mało warzyw, zbyt wiele owoców

Wielokrotnie słyszałaś, że warzywa i owoce są bardzo zdrowe, więc należy ich jeść jak najwięcej? Jednocześnie nie przepadasz za warzywami, więc dochodzisz do wniosku, że zastąpienie ich większą ilością owoców czy soków owocowych będzie dobrym pomysłem? To kolejny poważny błąd. Owoce są zdrowe, jednak mają w sobie dużo cukrów, potrafią też być bardzo kaloryczne. W ten sposób dostarczasz sobie wielu kalorii i nawet tego nie zauważasz.

Nieregularność posiłków

Życie w ciągłym stresie i pośpiechu to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Świat pędzi do przodu, dużo pracujesz, masz też sporo innych obowiązków na głowie i czasami po prostu zapominasz o jedzeniu? Jesz w biegu, nieregularnie i sięgasz po bardzo przetworzone produkty, które wystarczy tylko podgrzać, by zjeść lub wybierasz fast foody, byle tylko szybciej napełnić brzuch? To najlepszy sposób na to, by szybko przybrać na wadze. Warto poświęcić trochę czasu na to, by przyszykować sobie zdrowy, pełnowartościowy posiłek i zjeść go bez pośpiechu.

Powiązane artykuły