Prowadzenie samochodu to umiejętność bardzo przydatna we współczesnym świecie. Dla wielu osób to podstawa zatrudnienia – mowa tutaj między innymi o kierowcach autobusów, taksówek oraz pojazdów dostawczych. Osoby wykonujące ten zawód muszą zgodnie z obowiązującymi przepisami przejść szczegółowe badania stanu zdrowia. Dowiedz się o jakie badania chodzi.
Dlaczego kierowcy muszą wykonywać badania?
Każdy kandydat na kierowcę musi przejść specjalne badania dla kierowców – jest to jeden z wymogów dopuszczenia do egzaminu państwowego na prawo jazdy. W przypadku kierowców zawodowych stosowane są badania bardziej dokładne, sprawdzające stan nie tylko wzroku, ale również słuchu oraz możliwości psychofizyczne danej osoby. Dlaczego jest to tak ważne?
Przede wszystkim dlatego, że odpowiedzialność spoczywająca na kierowcach zawodowych jest większa, niż odpowiedzialność innych uczestników ruchu drogowego. Osoba prowadząca autobus, taksówkę lub pojazd dostawczy musi być w pełni zdolna do wykonywania swoich obowiązków, w przeciwnym wypadku stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia przewożonych pasażerów lub bezpieczeństwa towarów.
Ważną kwestią jest również fakt, że kierowcy zawodowi spędzają w trasie więcej czasu, niż przeciętny użytkownik samochodu. Co za tym idzie, ryzyko uczestnictwa w niebezpiecznej sytuacji na drodze jest w przypadku zawodowców większe.
Jakie badania muszą przejść kierowcy zawodowi?
Jak wspomniano, zakres badań, które przechodzą kierowcy zawodowi jest większy, niż w przypadku kandydatów na kierowców. Obejmują one badania:
- okulistyczne – a więc kontrola wzroku kierowcy
- laryngologiczne – oceniają stan słuchu kierowcy
- neurologiczne – przeprowadzane do oceny koordynacji ruchowej oraz koordynacji
- psychologiczne – służą badaniu zachowania badana w niebezpiecznych sytuacjach, między innymi szybkość reakcji oraz zdolność do koncentracji,
Poza tym przeprowadza się badania ogólne, mające na celu ocenić kondycję kierowcy i wykryć ewentualne przeciwwskazania do wykonywania zawodu. W niektórych przypadkach sięga się po badania pomocnicze, np. EKG. Badania dla kierowców wykonuje między innymi przychodnia Medan w Jarocinie.
Jak często kierowcy muszą przechodzić badania?
Pierwsze badania sprawdzające stan zdrowia kierowca zawodowy powinien przejść przed uzyskaniem uprawnień. Jeśli wyniki badań będą negatywne, kierowca nie może zgodne z prawem wykonywać zawodu. Później co pięć lat kierowca powinien powtarzać badania w celu sprawdzenia, czy jego stan zdrowia nie uległ pogorszeniu uniemożliwiającemu kontynuowanie pracy. Kierowcy, którzy ukończyli 60 lat muszą powtarzać badania co 2,5 roku.