Krzyżyk dla każdego chrześcijanina

naszyjnik

Spis treści

Dla wielu Polaków życie religijne jest niezwykle istotne, a tradycja chrześcijańska jest głęboko zakorzeniona w rodzimej kulturze. Rzesze rodaków nie wyobrażają sobie niedzielnego przedpołudnia bez wizyty na uroczystej mszy w okolicznym kościele, a także bez przyjęcia komunii świętej. Równie istotne jest dla nich życie w zgodzie z przykazaniami i demonstrowanie przywiązania do swej wiary poprzez pozostałe sakramenty, takie jak chrzest dziecka czy kościelny ślub. Jednak ważne są także zewnętrzne oznaki, które pozwalają na identyfikację drugiego człowieka jako przedstawiciela tej samej grupy. W tym przypadku najczęściej jest to łańcuszek z krzyżykiem, który jest delikatny i nie narzuca się swoją obecnością, ale jedno określa tego, kto go nosi jako chrześcijanina.

To bardzo częsty i popularny prezent dla dzieci

Są nim obdarowywane w szczególności świeżo ochrzczone maluchy, ale także dzieci w wieku szkolnym, które po raz pierwszy przystępują do komunii. Zazwyczaj wybierane są wówczas delikatniejsze wzory, ale łańcuszki z krzyżykiem wykonane są z czystego złota, żeby podkreślić podniosłość wydarzenia. Często obdarowuje się nimi wraz z pamiątkami wydarzenia, takimi jak medaliki, różańce czy obrazki przedstawiające świętych wraz ze specjalnymi dedykacjami.

Łańcuszek z krzyżykiem to również częsty podarunek dla młodzieży nastoletniej dawany przy okazji sakramentu bierzmowania, który ma podkreślić świadomość i głębie wiary chrześcijanina. W tej sytuacji częściej bierze się pod uwagę gust młodego człowieka i kupowane są krzyże srebrne, ze stali chirurgicznej oraz platynowe czy z białego złota. Często także są mocniej zdobione, zgodnie z upodobaniem rzeczonego nastolatka.

Nie są to jednak jedyne okazje, kiedy taki upominek jest na miejscu

Chociaż wyżej wymienione okoliczności są najczęstszymi, kiedy bliscy decydują się na obdarowanie kogoś prezentem takim, jak łańcuszek z krzyżykiem, to w życiu są i inne momenty, kiedy będzie on jak najbardziej pożądany. Najbardziej wyrazistym przykładem może tu być konwersja z innej wiary na wyznanie chrześcijańskie, ale także chrzest dorosłych, zwanych katechumenami, którzy by przyłączyć się do wspólnoty wiernych muszą najpierw przejść okres przygotowania.

Ponadto niekiedy łańcuszki z krzyżykiem kupowane są jako upominek ślubny albo nawet urodzinowy, często na czyjąś wyraźną prośbę lub sugestię, że właśnie to jest mu potrzebne. Dlatego nie należy się tutaj ograniczać i najlepiej uzgodnić rzecz z samym zainteresowanym. Dzięki temu na pewno prezent będzie trafiony.

Powiązane artykuły