Osoby lubiące spędzać czas na świeżym powietrzu doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że dzięki odpowiedniej odzieży nie straszna jest niemal żadna pogoda. Odzież outdoorowa wykonana jest ze specjalistycznych i nowoczesnych tkanin. Jak o nie dbać, aby nie traciły swoich właściwości przed długi czas?
Sporty outdoorowe a odpowiednia odzież
Sporty outdoorowe wyróżnia to, że odbywają się w warunkach niezależnych od naszych planów. Pogoda może ulec zmianie bardzo szybko – dzięki odpowiedniej odzieży nie pokrzyżuje jednak naszych planów. Odpowiedni ekwipunek i odzież znają zarówno amatorzy górskich wędrówek, wspinaczki, żeglarstwa, kolarstwa i wszelkich sportów zimowych. Każda dyscyplina posiada swoje niezbędniki. Wiele z nich korzysta ze sprawdzonych technologii stosowanych w odzieży outdoorowej.
W każdej z tych dyscyplin odzież outdoorowa zapewnia użytkownikowi optymalne warunki termiczne, a także chroni przed deszczem i wiatrem. Do odzieży outdoorowej zaliczamy przede wszystkim kurtki, płaszcze, spodnie i obuwie. Nie można zapominać także o bieliźnie termicznej, której zadaniem jest zapewnienie komfortu cieplnego i odprowadzanie wilgoci.
Jak prać membrany softshell
Membran czyli odzieży z GORE-TEX’u lub softshell nie należy prać zbyt często. Nie oznacza to jednak, że nie można ich prać wcale. Jest wręcz przeciwnie. Poleca się, aby kurtki i spodnie z tego materiału prać przynajmniej raz na sezon. Dzięki temu poprawia się drożność mikroporów, a wraz z nią prawidłowe funkcjonowanie membrany. Aby ubrania tego typu służyły jak najdłużej nie warto ich prać przy drobnych zabrudzeniach. Niewielkie plamki spokojnie da się usunąć wilgotną ściereczką. Jednak odzież przepoconą i mocno pobrudzoną bez problemy można wyprać w pralce. Najbezpieczniej jest stosować się do zaleceń producenta opisanych na metce.
Jak zachować wodoodporność odzieży outdoorowej
Odzież outdoorowa posiada zwykle właściwości przeciwdeszczowe. Często pierwszą barierę chroniącą przed wilgocią stanowi system DWR (durable water repellent) oznaczający hydrofobowe pokrycie tkanin. Dzięki temu krople wody nie wsiąkają w materiał, a z niego spływają. Odzież z powłoką DWR wyróżnia także wysoka paroprzepuszczalność. Kiedy zauważymy, że właściwości materiału tracą na wydajności – należy odzież wyprać, a następnie ponownie zaimpregnować. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest impregnat w sprayu. Zarówno odzież outdoorową, jak i preparaty impregnujące należy traktować zgodnie z instrukcjami producenta. Tylko odpowiednia pielęgnacja pozwoli tkaninom spełniać swoją rolę przez długi czas.
Co może zniszczyć odzież do sportów outdoorowych
Istnieje swoista lista czynności zakazanych, które mogą zniszczyć odzież outdoorową. Warto o nich wiedzieć. Błąd może oznaczać konieczność zakupu nowej kurtki czy spodni. Sprawdź jak dbać o odzież outdoorową pod adresem https://goryiludzie.pl/2022/05/odziez-outdoorowa-jak-o-nia-dbac.html. Pod żadnym pozorem nie powinno się używać do prania odzieży outdoorowej silnych detergentów. Najlepiej stosować specjalistyczne detergenty, polecane przez producenta. Kurtek, ani spodni z softshell’u nie odwirowujemy na najwyższych obrotach. Najlepiej jest wycisnąć je ręcznie. Pralnia chemiczna w przypadku większości odzieży outdoorowej także nie jest dobrym pomysłem.
Warto skrupulatnie zapoznać z się z zaleceniami producenta. Każda tkanina ma inne wymagania. Inaczej dba się o bieliznę termiczną z wełną merynosa, a inaczej o kurtkę z GORE-TEX’u. Odpowiednia pielęgnacja i znajomość zasad postępowania z tego typu odzieżą pozwoli korzystać z niej przez wiele sezonów i cieszyć ruchem na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych.