Okulary rowerowe – niezbędne cechy produktu

jakie okulary na rower

Spis treści

Panująca obecnie wiosna i zbliżające się wielkimi krokami lato to idealne pory na regularne przejażdżki rowerowe. Miłośnicy tego rodzaju aktywności powinni postawić na profesjonalne okulary rowerowe. Prawidłowy wybór chroni wzrok rowerzysty i sprawia, że jazda nawet w trudnych warunkach przynosi mnóstwo satysfakcji. Produkt warto mieć na swoim wyposażeniu nawet w sytuacjach, gdy tylko sporadycznie korzysta się z roweru. Specjalne okulary powinny łączyć w sobie funkcjonalność oraz designerski wygląd, na szczęście producenci doskonale dbają o połączenie tych dwóch aspektów.

Jakie powinny być okulary rowerowe?

Pierwszą cechą charakterystyczną, którą powinny mieć okulary rowerowe jest ich ergonomiczny kształt. Tylko wówczas dobrze przylegają do twarzy, nie zsuwają się i są niemal niewyczuwalne, zapewniają doskonały komfort poruszania się na dwuśladach. Przejażdżki rowerowe, zarówno amatorskie, jak i bardziej zaawansowane powinny być relaksem, jest on możliwy między innymi dzięki najlepszym okularom. Chronią one nie tylko przed urazami mechanicznymi oka, ale również promieniowaniem słonecznym i niesprzyjającym warunkom atmosferycznym.

rower

Najlepiej zainwestować w uniwersalne okulary sportowe, które sprawdzą się nie tylko na rower, ale również spacery, do biegania i na inne aktywności fizyczne. W tym przypadku moda schodzi na dalszy plan, a na pierwszy wysuwa się wygoda, funkcjonalność i odpowiednie zabezpieczenie narządu wzroku. Jakie więc powinny być okulary rowerowe? Przede wszystkim zapewniające ochronę oczu, chodzi tutaj o wiatr, owady, kurz, czy też małe kamyczki wyrzucane spod kół roweru. Czasami poruszając się leśnymi ścieżkami można również odnieść obrażenia przez uderzenia gałęzi.

Konieczność posiadania okularów rowerowych

W związku z powyższym okulary rowerowe powinny mieć odpowiednio grube szkła, aby te nie pękły podczas ewentualnego upadku lub uderzenia w nie. Podobna zasada obowiązuje też oprawki, które powinny być wykonane z wysokiej jakości i odpornego materiału. Sprawdzi się poliwęglan, bardzo odporne, lekkie i wytrzymałe tworzywo sztuczne. Zmniejsza ponadto ryzyko powstawania obrażeń okolic oczu – producenci dbają o wszystkie aspekty bezpieczeństwa użytkowników.

Wszystkie okulary rowerowe muszą być zaprojektowane tak, aby znosiły ewentualne dynamiczne sytuacje. Zawsze powinny utrzymywać się w tym samym miejscu na nosie i za uszami – nie przesuwać się nawet podczas przejażdżek po nierównych terenach. Z drugiej jednak strony nie mogą powodować żadnych ucisków, najlepiej sprawdzą się uniwersalne okulary, które są idealne dla znacznej większości. Kwestia oprawek jest już bardziej indywidualna, wiele zależy od osobistych preferencji i gustu w tym zakresie. Właściwie jedna zasada jest wspólna – waga produktu – im lżejsze okulary rowerowe, tym lepiej i wygodniej. Warto wybierać produkty mające certyfikaty jakości CE, mające filtr co najmniej 400 UV. Przy tym nie jest ważne, jaki kolor mają soczewki, ponieważ nawet te przezroczyste mogą jak najlepiej chronić oczy.

Powiązane artykuły