Rynny wraz z oprzyrządowaniem są najważniejszymi elementami systemu odwodnienia budynku. Skutecznie zapobiegają zalaniu ścian i fundamentu. Pełnią również funkcję ozdobną, ponieważ wpływają na wizualny odbiór elewacji i całego obiektu. W artykule przyjrzymy się rodzajom nowoczesnych rynien spustowych, jakie są obecnie produkowane przez najpopularniejszych producentów.
Na jakich dachach system odwodnienia jest niezbędny?
Rynny służą do zbierania i odprowadzania wody płynącej po dachu do rur spustowych. Przy okazji gromadzone są również drobne zanieczyszczenia, skroplona para wodna znajdująca się na powierzchni folii paroprzepuszczalnej oraz śnieg i lód. Jak wyjaśnia nasz rozmówca, doradca klienta z pomorskiej hurtowni Ambit:
Rynny powinny znajdować się na każdym budynku, ponieważ to dobrze dopasowany układ rynien i rur spustowych w ogromnym stopniu odpowiada za trwałość ścian. System odwodnienia bezwzględnie powinien znajdować się na każdym dachu, który ma wysokość ponad 4,5 m lub powierzchnię przekraczającą 100 m2.
Systemy rynnowe Balex Metal, Siba, Prefa
Jeśli chodzi o rynny, flagowym produktem Balex Metal są rynny Zenit zaliczane do klasy premium. Wyróżniają się wyjątkową wytrzymałością, gwarancja na ten system orynnowania wynosi bowiem aż 40 lat! Co ważne, nie wymagają dodatkowego uszczelniania. Marka Siba proponuje rynny z linii Modern, Square i Round: spustowe ukryte, kwadratowe oraz półokrągłe. Firma Prefa produkuje rynny półokrągłe, prostokątne i leżące.
Rynny o półokrągłym przekroju poprzecznym w kształcie korytek uważa się za najbardziej wytrzymałe na obciążenia mechaniczne i z tego względu za najbardziej uniwersalne. Modele o przekroju półeliptycznym cechują się dużą przepustowością mimo małych wymiarów, dzięki czemu dobrze sprawdzają się na dachach o średniej i dużej powierzchni. Z kolei rynny o przekroju kwadratowym i prostokątnym (skrzynkowym) zazwyczaj są niewielkiej wysokości i dobrze spisują się na dachach małych i średnich. Rynny leżące poza spełnianiem swojej podstawowej funkcji służą również jako śniegołapy lub zabezpieczenie chroniące dachówki przed spadaniem na ziemię. Rynny można złożyć już na ziemi, konserwacja dachu z taką rynną również jest znacznie prostsza.