Sprawa rozwodowa krok po kroku – jak się do niej przygotować?

Spis treści

Rozwód to dość nieprzyjemne przeżycie dla każdej osoby, która nie chce dalej dzielić życia ze współmałżonkiem. W takiej sytuacji należy złożyć pozew rozwodowy, a pomoc otrzyma się od prawnika, specjalizującego się w prawie rodzinnym. Sprawy rozwodowe mogą być dość czasochłonne, a wiele zależy od tego, czy będzie chciało się wziąć rozwód z orzeczeniem o winie.

Istnieje szansa na przeprowadzenie mediacji

Sąd nie zawsze musi przychylić się do wniosku jednego z małżonków. Sędzia może uznać, iż istnieją pewne przesłanki, dzięki którym małżeństwo może zostać uratowane. W takim przypadku ważną rolę odgrywa mediacja, podczas której współmałżonkowie wyjaśniają sobie wszelkie nieporozumienia i próbują znaleźć „wspólny język”.

Przedstawienie własnego stanowiska

Jeśli jedna z osób złoży pozew rozwodowy, druga może zdecydować się na przedstawienie swojego stanowiska, jeszcze przed pierwszym posiedzeniem. To również odpowiedni czas na złożenie ewentualnych wniosków, dotyczących:

  • ewentualnej winy za rozpad małżeństwa,
  • opieki nad dziećmi,
  • wspólnego mieszkania i podziału majątku.

Osoby, które nigdy wcześniej nie miały z tym styczności, nie powinny działać na własną rękę, a nawiązać solidną współpracę z doświadczonym adwokatem. Dzięki temu sprawa rozwodowa potrwa krócej, a jej wynik może okazać się dla klienta sukcesem.

Rozwody z orzekaniem o winie

Nie da się ukryć, że rozwód z orzekaniem o winie jest długotrwały. Trzeba się przygotować na ciężką batalię, ponieważ winę będzie trzeba w jakiś sposób udowodnić. Konieczne będzie więc przesłuchiwanie świadków i zgromadzenie istotnych dowodów, w czym pomoże oczywiście prawnik. Druga strona z pewnością nie ulegnie i zechce się bronić, a więc sprawa może się przeciągać i trwać latami.

Istnieją różne przesłanki, które mogą być wykorzystane w sądzie, aby dostać rozwód z orzekaniem o winie. Może to być np. zdrada, przemoc psychiczna i fizyczna czy też utrata wspólnego majątku. Warto mieć na uwadze to, że do takiej rozprawy trzeba się dobrze przygotować i udowodnić słuszność swoich racji. Przy sprawach rozwodowych istotne jest także udzielenie opieki nad dziećmi (jeśli oczywiście dzieci w małżeństwie się pojawiły). Opieka może zostać przyznana np. matce, lecz ojciec będzie miał prawo do widzenia dziecka i zabierania go na wakacje (chyba, że jednej ze stron zostaną ograniczone prawa rodzicielskie). Dzielony jest także majątek. W tej sprawie najlepiej osiągnąć pełne porozumienie (np. podzielić mieszkanie i majątek na pół), aby sprawa trwała zdecydowanie krócej.

Posiedzenia sądowe – jak to wygląda w praktyce?

Posiedzenia sądowe mogą odbywać się nawet wtedy, gdy jeden ze współmałżonków nie pojawi się w sądzie. Ważne jest jednak to, iż jeśli dotyczy to pierwszej sprawy i nie stawi się na niej strona, która złożyła pozew rozwodowy, sprawa zostanie zawieszona.

Posiedzenia odbywają się za zamkniętymi drzwiami, a więc nie trzeba martwić się o to, że rozwód stanie się sprawą publiczną i dowiedzą się o nim wszyscy, włącznie z osobami spacerującymi sądowymi korytarzami. Na sali rozpraw znajdują się strony, ich przedstawiciele oraz pełnomocnicy. W razie czego sąd będzie wzywał na posiedzenie świadków, którzy zostaną zgłoszeni przez współmałżonków. Sprawy rozwodowe związane są z dość dużymi kosztami finansowymi, a małżeństwo uznaje się za rozwiązane dopiero wtedy, gdy orzeczenie sądu stanie się prawomocne.

Artykuł powstał we współpracy z Radcą Prawnym Lucyną Szabelską (kancelariasprawyrodzinne.pl)

Powiązane artykuły