Szczeniak w domu! Co teraz?

Szczeniak w domu

Spis treści

Stało się! W Twoim domu zamieszkał właśnie szczeniak. Bez względu na to, czy była to starannie przemyślana decyzja, czy też kierowałaś się odruchem serca, gdy los na Twojej drodze postawił piszczącą, brudną, głodną i spragnioną Twojej miłości istotę, masz właśnie małego pieska. Jeśli chcesz, by został u Ciebie na dłużej i dobrze się u Ciebie czuł, musisz się do tego odpowiednio przygotować. W jaki sposób?

Wyprawka dla szczeniaka

Mały psiak to żywa istota, która potrzebuje przede wszystkim Twojej opieki, miłości i czasu, który mu poświęcisz. Do tego wszystkiego jednak przydadzą mu się najróżniejsze przedmioty, które pozwolą zadbać o wszystkie jego potrzeby. Najważniejsza tu jest karma – wybieraj tę wysokomięsną, z produktów wysokiej jakości. To właśnie ona da Twojemu zwierzakowi siłę na to, by zdrowo i prawidłowo się rozwijać. Nie zapomnij o miskach, z których będzie wygodnie jadł i pił. Przyda mu się też legowisko. Miejsce specjalnie dla niego, gdzie będzie mógł sobie wypoczywać. Kolejną rzeczą są zabawki – dzięki nim będzie mógł rozwijać swoją naturalną ciekawość i zaspokajać potrzebę rozrywki. Smycz i obróżka lub szelki są za to niezbędne podczas spacerów.

Nie stresuj zwierzaka!

Pamiętaj, że Twój dom to dla szczeniaczka tuż po przybyciu wciąż jeszcze teren obcy i nieznany. Pozwól mu go zwiedzić, daj mu czas, by mógł się oswoić. Nie stresuj go dodatkowo, sama sytuacja jest już dla niego wystarczająco stresująca. Nie noś go ciągle na rękach, nie zmuszaj do jedzenia i nie krzycz na niego, nawet jeśli zdarzy mu się jeszcze jakiś mały, nieprzyjemny wypadek z pęcherzem.

Zacznij naukę czystości jak najprędzej

Szczeniaczki są bardzo podatne na naukę różnych rzeczy, dlatego naukę warto wdrożyć jak najszybciej. Najważniejszy jest trening czystości. Psy nie rodzą się z umiejętnością załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Nie zawsze też od początku potrafią to sygnalizować. To Twoje zadanie, by zwierzaka tego nauczyć. Nie karz go jednak, jeśli zdarzy mu się zsiusiać na podłogę. Absolutnie też nie zanurzaj mu mordki w odchodach! To barbarzyńska metoda, która nauczy Twojego psa wyłącznie tego, że należy się bać – Ciebie oraz swoich naturalnych odruchów. Prawidłowy trening wymaga czasu i cierpliwości.

Czas na socjalizację

Szczeniaki są naturalne ciekawe i chętne do poznawania świata. Jeśli rozpoczniesz odpowiednią socjalizację, z Twojego czworonoga wyrośnie zrównoważony, odważny i łagodny pies, który będzie umiał zachować się w towarzystwie innych ludzi oraz zwierząt. Niektóre rasy są łagodniejsze od innych i mają do tego naturalne predyspozycje, jednak prawidłowy trening jest ważny w przypadku szczeniąt wszystkich ras.

Powiązane artykuły