Tradycyjna czy nowoczesna zastawa stołowa – co wybrać?

domownicy

Spis treści

Dobranie odpowiedniej zastawy stołowej spędza sen z powiek niejednej pani domu. Sklepy oferują wiele modeli, a każdy z nich różni się kolorem, kształtem czy materiałem wykonania. Jak więc poradzić sobie z tym trudnym wyborem pomiędzy nieśmiertelną klasyką a nowoczesnym wzornictwem?. Przybliżamy zalety obu tych rozwiązań.

Zastawa nowoczesna, a tradycyjna

Różnica pomiędzy zastawą tradycyjną a nowoczesną jest widoczna na pierwszy rzut oka. Styl klasyczny charakteryzuje się prostym wzornictwem i delikatnymi zdobieniami. Wiele tradycyjnych modeli posiada kwiatowe motywy na brzegach naczyń lub delikatne złote paski, zdobiące różne ich części. Zwykle są to naczynia wykonane z dość kruchej porcelany, w neutralnych kolorach, od bieli poprzez écru a w niektórych przypadkach kończąc na stonowanych beżach. Również kształt takiej zastawy jest tradycyjny, zwykle owalny lub okrągły. To wszystko odróżnia zastawę tradycyjną od nowoczesnej, która oferuje naprawdę duży wybór wzorów i kolorów. Można tu wymienić na przykład kwadratowe talerze pomalowane na wzór malarstwa nowoczesnego, w jaskrawych krzykliwych kolorach. Zastawa nowoczesna nie zna ograniczeń, jeśli chodzi o wzornictwo i mnogość modeli. Modyfikacją w takich przypadkach ulega również często sam materiał wykonania. Często są to naczynia ze szkła hartowanego lub wykonane z nowoczesnej odpornej na uszkodzenia porcelany.

Zastawa stołowa na co dzień

Zastawa do codziennego użytku powinna być przede wszystkim praktyczna i wytrzymała, zwłaszcza jeśli w naszym domu mieszkają dzieci. Dobierając taki zestaw, skupmy się na jego funkcjonalności, ale nie zapominajmy o walorach estetycznych. Pierwszą cechą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest wielkość zestawu oraz jego elementy. Zastanówmy się, ile osób liczy nasza rodzina i zakupmy zestaw o jeden lub dwa talerze czy filiżanki więcej. Uchroni nas to przed koniecznością szukania podobnych elementów w przypadku uszkodzeń, a także będzie użyteczne w przypadku odwiedzin. Ważną cechą zestawów codziennych, jest możliwość umycia ich w zmywarce, zwłaszcza jeśli posiada się wyjątkowo liczną rodzinę. Do mechanicznego mycia nadają się zwykle zestawy mniej zdobione, o prostszych kształtach, jednak wiele nowoczesnych bogato zdobionych naczyń, również umożliwia taką funkcję. Kolejną bardzo istotną cechą jest także ogólna prezencja całego zestawu, będziemy go przecież oglądać każdego dnia. Bardzo ważne jest, aby całość dobrze komponowała się z naszym wnętrzem i uwzględniała przedmioty, które zdobią nasz dom. Modernistyczne pomieszczenia o surowym wyglądzie mogą nabrać zdecydowanego charakteru dzięki talerzom kolorowym i krzykliwym o finezyjnych kształtach. Taka zastawa stołowa jest w stanie przełamać surowość każdego wnętrza i nadać mu przenikliwego charakteru. Do wnętrz o większej liczbie dekoracji lub w stylu bardziej klasycznym zdecydowanie lepszym wyborem będzie stonowana zastawa tradycyjna. Jeżeli nasz stół jest wyjątkowo bogato ozdobiony, najlepiej wybrać zastawę białą z jak najmniejszą ilością wzorów.

Piękna zastawa na wigilijnym stole

Zastawa świąteczna nie musi być aż tak funkcjonalna, przede wszystkim ma ona cieszyć oko domowników oraz zaproszonych gości. Najlepiej dobrać ją do pozostałych dekoracji świątecznych. W czasie świąt możemy pozwolić sobie jednak na nieco więcej szaleństwa. Tradycyjne zestawy świąteczne zachowują swój neutralny kolor, jednak ich zdobienia są różnorodne i finezyjne. Królują motywy z liśćmi ostrokrzewu, jemiołą czy delikatne wizerunki aniołów. Taki zestaw prezentuje się niezwykle elegancko i szykownie. W przypadku świąt rodzinnych możemy pozwolić sobie na nieco szaleństwa, i zdecydować się na nowoczesny zestaw, który ożywi nasz stół, a także może wprowadzić elementy zabawy oraz przełamać tradycyjną świąteczną konwencję. Możemy zdecydować się na podanie każdemu z gości talerza czy filiżanki z innym wzorem, czy rysunkiem, a kształty talerzy mogą kojarzyć się z różnymi świątecznymi postaciami. Zabawa kolorem i kształtem na pewno pozwoli urozmaicić przyjęcie oraz nada mieszkaniu unikalnego świątecznego charakteru.

Powiązane artykuły