Wygodne obuwie sportowe polecane dla kobiet

obuwie sportowe

Spis treści

W obliczu szerokiej oferty rynkowej zakup odpowiednich butów sportowych dla kobiet to duże wyzwanie. Producenci prześcigają się dzisiaj w tworzeniu nowych modeli dostępnych w przeróżnych kolorach, od tradycyjnej czerni po neonowy róż. Warto jednak pamiętać, żeby oprócz ciekawego designu zwracać uwagę na aspekt zdrowotny. Czym zatem kierować się przy wyborze butów sportowych? Podpowiadamy poniżej.

Buty sportowe są uniwersalne. Przydają się nie tylko podczas joggingu czy gry w siatkówkę, ale także do pracy i podczas długich spacerów po mieście. Projektanci mody lansują dzisiaj stylizacje, w których popularne sneakersy czy trampki łączone są z kwiecistymi spódnicami i sukienkami letnimi. Odpowiednie buty sportowe to absolutny must have w garderobie każdej kobiety. To nie tylko wygoda dla stóp, które w czasie wielogodzinnych marszów narażone są na otarcia i odparzenia. Wygodne obuwie sportowe damskie wpływa pozytywnie na cały narząd ruchu, przede wszystkim odciąża kręgosłup.

Różne rodzaje butów sportowych

Przed zakupem obuwia warto zadać sobie pytanie, do czego głównie będzie ono używane. Na rynku można bowiem dostać buty sportowe o specjalnym przeznaczeniu. Taką informację zamieszcza producent na opakowaniu. Inne modele polecane są do biegania po parku, inne do ćwiczeń fitness czy gry na hali. Różnią się one głównie przyczepnością do podłoża oraz poziomem amortyzacji. Zbyt cienkie podeszwy używane na twardych powierzchniach grożą uszkodzeniem ścięgna Achillesa – przestrzega pracownik sklepu z obuwiem „Wenecja”. Do ćwiczeń siłowych z obciążeniem najlepiej jest wkładać buty z podwyższoną piętą, która poprawia stabilizację. Dostępne są także buty sportowe uniwersalne, które nadają się do większości aktywności.

Kolejna ważna rzecz to wybór materiału. Buty z tworzyw sztucznych są zwykle lżejsze od skórzanych, jednak mogą być mniej trwałe, szczególnie jeśli używa się ich do intensywnych treningów w terenie. Wszystkie buty sportowe muszą być przewiewne. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów, siatek, dziurek itd.

Najważniejsze cechy dobrych butów

Niezależnie od rodzaju dobre buty muszą być ergonomiczne, odpowiednio wyprofilowane i zapewniać stopie właściwą cyrkulację powietrza. Powinny być też lekkie, wyposażone w stabilną podeszwę i wygodną wkładkę, wymodelowany kołnierz cholewki, usztywniany czubek, usztywnianą piętę oraz śródpodeszwę, zapewniającą stabilność.

Warto pamiętać, by przed zakupem przymierzyć buty na niezbyt grubą skarpetkę. Nawet najlepszy but nie będzie wygodny, jeśli rozmiar zostanie źle dobrany.

Powiązane artykuły