Czym powinny się cechować dobre sznurówki do glanów? 

jakie sznurowki do butow

Spis treści

Glany i sznurówki to nierozerwalny duet – trudno byłoby wyobrazić sobie (a jeszcze trudniej – nosić) te kultowe rockowe buty bez sznurowadeł! Poszczególne modele glanów mają od kilku do kilkudziesięciu otworów na sznurówki, akcesorium to jest zatem niezbędne, by utrzymać but na nodze, a ponadto znacząco wpływa na ostateczny wygląd butów. Jak wybrać sznurówki, by dobrze pełniły swoją rolę? Podpowiadamy.

Ważne cechy sznurowadeł do glanów 

Glany to mocne i ciężkie buty, dlatego sznurówki do nich muszą być przede wszystkim mocne i wytrzymałe – nikt nie chce, by zerwały się nieoczekiwanie np. w trakcie szalonego pogo na koncercie ulubionej kapeli. Doskonale sprawdzają się tutaj sznurowadła o okrągłym przekroju i średnicy około 5 milimetrów, z odpornych na rozciąganie materiałów syntetycznych takich jak poliester.

Sznurówki do glanów nie mogą być zbyt cienkie ani płaskie, muszą natomiast wykazywać dużą odporność na wilgoć i inne niekorzystne warunki zewnętrze – w końcu buty te mają wiernie służyć w błocie, śniegu i nie raz wdepną w kałużę. Dlatego najlepiej kupować je w sklepach z glanami. Mamy wówczas pewność, że spełnią powyższe wymagania.

Jak długie sznurówki wybrać? 

Kolejną ważną kwestią jest długość sznurówek, która musi odpowiadać liczbie dziurek w danym modelu. I tak do glanów niskich pasują sznurowadła o długości 60–75 cm, klasycznych 10-dziurkowych – około 200 cm, a wysokie cholewki sięgające pod kolano zawiążemy aż 3-metrowymi sznurówkami.

Przed zakupem sznurówek trzeba sprawdzić, do jakiego modelu glanów są przeznaczone. Informację taką można znaleźć w ich opisie. Jeśli jej brakuje, wystarczy zmierzyć posiadane już sznurówki, które były kupione razem z butami – podpowiada pracownik internetowego sklepu z glanami Steel.

Kilka słów o kolorach 

Na koniec warto wspomnieć o kolorach, bo ich wybór w przypadku sznurówek do glanów jest bardzo szeroki. Standardowo do glanów zakładane są te czarne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić sznurowadła w intensywnych, przyciągających uwagę barwach. Przez podjęciem decyzji lepiej jednak sprawdzić, co oznaczają, jeśli nie chcemy być przypadkiem wzięci za skina (kolor biały), neonazistę (niebieski) czy punka (czerwone). Neutralne, a przy tym bardzo stylowe, są za to sznurówki złote, srebrne czy burgundowe.

Powiązane artykuły