Jak odczytywać oznaczenia na łańcuchach napędowych?

lancuch napedowy

Spis treści

Łańcuchy napędowe to jeden z powszechnie stosowanych środków przeniesienia napędu. Charakteryzują się dużą uniwersalnością oraz wytrzymałością, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w maszynach o różnym zastosowaniu. Prawidłowo dobrane gwarantują długą i niezawodną pracę urządzenia. Aby jednak móc wybrać odpowiedni rodzaj łańcucha napędowego, należy znać i rozumieć oznaczenia, które się na nim znajdują.

Rodzaje łańcuchów napędowych

Łańcuchy napędowe dzielą się na 3 podstawowe grupy: łańcuchy drabinkowe, płytkowe oraz pierścieniowe. Każdy z tych rodzajów ma swoje podtypy, które różnią się od siebie budową, parametrami, a także przeznaczeniem. Wybór konkretnego łańcucha dostosowany jest zarówno od rodzaju charakteru, jaką będzie wykonywał, a także od indywidualnych potrzeb użytkownika.

Łańcuchy drabinkowe wykorzystywane są jako cięgno dźwigowe i napędowe. Dzielą się na sworzniowe, tulejkowe i rolkowe. Łańcuchy płytkowe składają się z modułów wykonanych ze stali, które połączone są sworzniem lub łańcuchem. Dzielą się na prostobieżne oraz skrętne, a wykorzystywane są najczęściej w przemyśle ciężkim i stoczniowym. Łańcuchy pierścieniowe, zwane także ogniowymi, stosowane są natomiast w rzadko spotykanych przekładniach łańcuchowych, m.in. w zawiesiach i wyciągnikach łańcuchowych. Służą także do łączenia metalowych elementów. Szeroki wybór łańcuchów napędowych w Żarach znajdziesz w sklepie Rolmasz, który prowadzi także sprzedaż internetową.

Oznaczenia na łańcuchach napędowych

Dla wielu osób oznaczenia znajdujące się na łańcuchach napędowych są niezrozumiałe. Wszystkie z nich, niezależnie od producenta, klasyfikowane są ze względu na rozmiar i wytrzymałość. Poszczególne typy, np. łańcuchy rolkowe, czyli najpopularniejsze spośród wszystkich łańcuchów napędowych, oznaczane są także innymi symbolami, które opisują ich minimalną szerokość wewnętrzną, maksymalną średnicę rolki czy maksymalną średnicę trzpienia łożyska. Dodatkowo symbole R-1, R-2 oraz R-3 opisują liczbę rzędów łańcucha, a poszczególna cyfra w oznaczeniu odpowiada ich wartości. Jak dodaje ekspert z firmy Rolmasz w Żarach:

Istnieją dwa typy łańcuchów rolkowych – typ B, czyli zgodny z europejską normą wytrzymałości DIN 8187, oznaczany także jako ISO 606-1994/DIN 8187, a także typ A, o wymiarach amerykańskich, które opisywane są jako DIN 8188  lub jako symbol ISO 606-1994/DIN 8188.

W sklepach internetowych znaleźć można tabele ze specyfikacją łańcuchów, które najczęściej są opisane. Warto więc bazować na informacjach podanych przez producenta i w razie wątpliwości zasięgnąć porady eksperta.

Powiązane artykuły