Jak urządzić salon w stylu retro?

Retro salon

Spis treści

Trendy mają to do siebie, że przychodzą i znikają. Tym co jest ponadczasowe, jest swoista tęsknota ludzi za tym, co było kiedyś. Dlatego styl retro ma się dobrze – wykorzystywany jest zarówno w sposobie ubierania, jak i aranżacji wnętrz. Jeśli marzy Ci się romantyczne wnętrze w starym stylu, retro może być czymś dla Ciebie. Poznaj zasady nim rządzące i podejmij najlepszą dla siebie decyzję.

Czym jest styl retro?

To wbrew pozorom bardzo szerokie pojęcie. Najczęściej jednak, gdy ktoś o nim mówi, ma na myśli styl wykreowany w latach 50. lub 60. XX wieku. To właśnie też z tych dekad czerpie on najwięcej. Mimo wszystko, nic nie stoi na przeszkodzie, by w jego ramach czerpać ze stylistyki innych dekad. Najważniejszy tu jest umiar i jakiś plan – by uniknąć mieszania meblościanek z lat 80. XX wieku z ozdobami, które królowały na przykład w latach 30. Łatwo w ten sposób o chaos, który nie będzie się prezentował dobrze, za to wywoła wrażenie kompletnej przypadkowości.

Meble

Możesz polegać na meblach odziedziczonych, na przykład od dziadków, czy takich, które zalegają gdzieś na strychach u członków Twoich rodzin. Często wymagają one odświeżenia i naprawy, ale poddane wszystkim koniecznym zabiegom restauracyjnym będą się bardzo dobrze prezentować. Możesz też zdecydować się na ich zakup. Nie musisz wcale kupować bardzo drogich antyków. Istnieją producenci, którzy specjalizują się w meblach, które wyłącznie wyglądają na stare, jednak ich cena jest dużo niższa niż antyków.

Ściany i kolory

W stylu retro ściany mogą zostać białe – to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Równie dobrym pomysłem są różnego rodzaju beże i delikatne pastele, które będą się doskonale prezentować na ścianach. Tapety także dobrze odnajdą się w tego typu wnętrzach – te w stylu retro są wzorzyste i rzucają się w oczy, nie są jednak pozbawione pewnej elegancji. Dobrze prezentują się też wszelkiego rodzaju złocenia – choć jeśli nie przepadasz za tego typu dodatkami, nie są one obowiązkowe.

Dodatki w stylu retro

Tutaj kieruj się przede wszystkim swoim wyczuciem stylu. Gramofon ustawiony na niewielkim stoliku i kilka płyt do niego ułożonych schludnie na półce będą się razem bardzo dobrze prezentować. W tego typu wnętrzach idealnie odnajdują się też miękkie, wzorzyste fotele, a także fotel bujany – absolutna klasyka, która zawsze jest mile widziana i sprawi, że całe wnętrze będzie wyglądać przytulnie i bardzo przyjemnie. Na ścianach zawieś kilka czarno-białych fotografii lub te w sepii. Mogą przedstawiać Twoich przodków, ale też gwiazdy ówczesnego kina i szeroko pojętej kultury.

Powiązane artykuły