Jak zaaranżować wygodną garderobę w niewielkim mieszkaniu?

garderoba w mieszkaniu

Spis treści

Masz małe mieszkanie, a Twoje ubrania już nie mieszczą się w szafie? Z szuflad wystają akcesoria, a buty same ustawiają się w kolejkę do wyjścia na przedpokoju? Czas to zmienić i stworzyć porządne warunki do przechowywania Twojej modowej kolekcji. Małe mieszkanie nie musi być w tym przypadku przeszkodą! Dziś podpowiadamy, jak urządzić funkcjonalną i dopasowaną do Twoich potrzeb garderobę. W końcu wszystkie elementy Twoich modnych stylizacji znajdą swoje miejsce.

Wykorzystaj wnęki w pomieszczeniu

Zabudowane szafy są bardzo dobrym wyborem do mieszkań o małej powierzchni. Dlaczego? Przede wszystkim na ich stworzenie możesz wykorzystać wszelkiego rodzaju wnęki. Dzięki temu funkcjonalnie wykorzystasz to trudne do zaaranżowania miejsce. Wnęki zazwyczaj są ciemne, usytuowane z dala od okna, a ich wielkość nie pozwala na wstawienie dużej szafy, łóżka, biurka, dlatego stają się trochę bezużyteczne. Wystarczy jednak, że zamkniesz je drzwiami, a możesz szybko zyskać garderobę swoich marzeń. Jej konstrukcja w całości będzie ukryta, a drzwi zlicują ją z powierzchnią ścian, dzięki czemu zachowasz przestrzeń w głównym pomieszczeniu, która jest tak ważna w małych mieszkaniach.

Jakie drzwi do garderoby będą najlepsze? Koniecznie wykorzystaj modele ażurowe, które staną się piękną dekoracją aranżacji. Ponadto zapewnią odpowiedni przepływ powietrza w garderobie, dzięki czemu unikniesz przykrego zapachu szafy na swoich ubraniach. W małych mieszkaniach świetnie sprawdzą się drzwi przesuwne lub harmonijkowe, które nie będą zajmowały dodatkowe miejsca podczas otwierania.

Zadbaj o dopasowane do Twoich potrzeb wyposażenie garderoby

Co powinno znaleźć się we wnętrzu takiej garderoby? Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Możesz postawić na lampę wiszącą, którą umieścisz pośrodku. Znacznie lepszym jednak rozwiązaniem są taśmy LED-owe, które możesz zamontować przy półkach, przy ścianie czy nawet przy podłodze. Nie zajmują one dużo miejsca, a pozwolą Ci dobrze oświetlić całą garderobę i wnętrze półek. Dostęp do światła słonecznego z okna przestanie być problemem.

Następnie zaplanuj dobrze rozkład półek i drążków. Zastanów się, jakich ubrań masz więcej. Czy są to przede wszystkim jeansy, T-shirty i bluzy, które spokojnie możesz poskłada i ułożyć na półkach? Czy może najczęściej ubierasz się w marynarki, garsonki i spódnice? W takim przypadku zadbaj o odpowiednią ilość drążków na wieszaki.

Na dole koniecznie zamontuj półki na buty z metalowej siatki, a pod spodem zabezpiecz podłogę gumową wycieraczką. Pamiętaj także o szerokich i płaskich szufladach na akcesoria i bieliznę.  Garderoba w małym mieszkaniu brzmi jak marzenie? Wcale nim nie musi być. Wykorzystaj znajdujące się w pokoju wnęki i zamknij je drzwiami do garderoby najlepiej przesuwnymi lub harmonijkowymi. Zadbaj następnie o dobre oświetlenie wnętrza garderoby i wyposażenie dopasowane do Twoich ubrań. Zastanów się, czy bardziej potrzebujesz półek, czy może drążków na wieszaki. Nie zapomnij także o praktycznych półkach na buty i szufladach.

Powiązane artykuły