Jak znaleźć hobby?

Szukanie hobby

Spis treści

Hobby to coś więcej niż zajęcie, które wykonuje się dla zabicia czasu. W tym celu można nawet sprzątać, choć niewielu przecież powie, że to ich prawdziwa pasja. To czynność wykonywana dla relaksu. Pozwala przyjemnie spędzić czas, rozwinąć się, poszerzyć wiedzę i grono znajomych, którzy dzielą Twoje zainteresowania. Jak jednak znaleźć coś, co będzie pasowało do tej definicji?

Co lubisz robić?

To może wydawać się pytaniem bardzo prostym, wręcz banalnym, jednak wcale takim nie jest. Zastanów się, co lubisz robić, co powoduje u Ciebie radość i wprowadza Cię w stan relaksu. To pozwoli Ci też przekonać się, w którą stronę chciałbyś się rozwijać. Pamiętaj, że pasja to coś, co wykonuje się z przyjemnością, a nie z przymusu. Odpowiedź na to pytanie zacznij od szerokiego zakresu – na przykład odpowiedzi „rękodzieło” lub „sport”. Dopiero potem w ramach tej kategorii zacznij zawężanie, aż dojdziesz do dziedziny, którą naprawdę chcesz się zajmować.

Selekcja czasu

Na pasję trzeba mieć czas. Dlatego zrób jego selekcję – nie ma sensu zaczynać z czymś pracochłonnym i pożerającym ogromne ilości czasu, jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie tego dokończyć. To najlepszy sposób na to, by się zniechęcić i być sfrustrowany. Mierz siły na zamiary! Na pewno w ramach danego zajęcia znajdziesz coś, co pochłonie mniej czasu i pozwoli Ci cieszyć się postępami w danych pracach. A nic tak nie motywuje i nie poprawia humoru, jak obserwowanie progresu, który postępuje dzięki Tobie i Twojemu wkładowi.

Na zewnątrz czy w środku?

To kolejne bardzo ważne pytanie, na które powinnaś sobie odpowiedzieć. W dużej mierze zależy od tego przecież sposób spędzania czasu, a także to, czy aktywność będzie całoroczna, czy wyłącznie sezonowa, jak na przykład morsowanie, czy jazda na nartach. W ten sposób odpowiesz sobie też na inne pytanie – czy celujesz w coś, co pozwoli Ci aktywnie spędzać wolny czas, czy może Twoje hobby powinno być spokojne i pozwolić Ci na leniwy relaks w domu.

Rozglądaj się dookoła

Znalezienie hobby jest tak naprawdę dużo łatwiejsze niż mogłoby Ci się wydawać. Inspiracje możesz brać z życia i otaczającej Cię codzienności. Czasami wystarczy tylko jeden mały impuls, byś odkryła, że właśnie tego chcesz spróbować. Może to być widok kobiety, która szydełkuje lub robi na drutach na ławce w parku, zdjęcie doskonałego tortu w gazecie, czy nawet jakieś zdanie usłyszane w radiu podczas jazdy samochodem. Bądź otwarta na inspiracje, a przekonasz się, że są one o wiele bliżej niż myślisz.

Powiązane artykuły