Kolor różowy – hit czy kit?

Kolor różowy

Spis treści

Mało barw budzi takie kontrowersje, jakie przez lata narosły koło koloru różowego. Kojarzy on się infantylnie, kiczowato, wulgarnie – wiele jest skojarzeń dotyczących tej barwy, jednak nadal jest on w łaskach dyktatorów mody. Wszystko zależy bowiem od podejścia. Co warto wiedzieć o kolorze różowym?

Różowy kolor – nie zawsze był kobiecy!

Czy wiesz, że kolor różowy w naszej kulturze nie zawsze był przypisywany dziewczętom? Właściwie to całkiem nowe spojrzenie na ten kolor. Nie wierzysz? To przyjrzyj się obrazom sakralnym. Wtedy szybko zorientujesz się, że Jezus Chrystus jest na nich bardzo często przedstawiany właśnie w różu, a jego matka w kolorze niebieskim. Kolor różowy przez wieki uważany był za bardzo męski i odpowiedni dla chłopców. Kojarzył się bowiem z siłą i męskością, jako rozwodniony, delikatniejszy czerwony – kolor męski i agresywny. Dziewczynki natomiast, na wzór matki Jezusa, ubierano w kolor niebieski. Wszystko zmieniło się od Coco Chanel, która „zagarnęła” sobie ten kolor, by pokazać feministyczne wpływy w swoich projektach.

Jak nosić róż?

Koło tego koloru narosło tyle mitów, że dużo osób boi się go nosić, by nie zostać uznanych za kiczowatych czy dziecinnych. A przecież można się w nim bardzo dobrze prezentować. To nieco wymagające, ale możliwe. Sam wysiłek też warto włożyć, by wyglądać oryginalnie, stylowo i bardzo kobieco. Najbardziej lubiane są różne odcienie pudrowego różu. Mocny odcień z kolei dużo lepiej jest dawkować w małych ilościach i stosować tylko w przypadku jakiegoś drobnego, choć wyrazistego dodatku.

Komu pasują różowe stylizacje?

Wbrew pozorom każdy może nosić ubrania w kolorze różowym. Pasuje on nie tylko małym dziewczynkom. Wszystko zależy od tego jak jest noszony i po jaki odcień sięgniesz. Występuje w tylu wariantach, że nie powinno to być trudne zadanie. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz chodzić w różu do biura, najlepsze są stonowane odcienie marynarek lub sukienek, by nie wypaść zbyt krzykliwie i wulgarnie – w przypadku tego koloru, niestety o tego typu wpadki całkiem łatwo.

Róż na każdą okazję

Różowy kolor może być bardzo wdzięcznym do noszenia, choć należy do najbardziej wymagających. Nadal jednak z powodzeniem możesz dopasować go do każdej okazji – od casualowego looku idealnego na wypad do miasta, po romantyczną i zmysłową kreację na randkę. Wszystko zależy od dodatków, które dobierzesz. Jeśli dobrze skomponujesz stylizację, będzie ona bardzo oryginalna, a ta barwa doda im niezwykłej świeżości oraz kobiecej zmysłowości.

Powiązane artykuły

Co oznacza DEN rajstop?

Rajstopy są nieodłącznym elementem garderoby wielu kobiet, szczególnie w chłodniejszych miesiącach. Jednak wybór idealnych rajstop bywa trudny, szczególnie gdy nie znamy wszystkich parametrów, którymi należy się kierować. Jednym z takich...

Czytaj dalej