Kosmetyki naturalne – czyli właściwie jakie?

Kosmetyki naturalne

Spis treści

Coraz więcej osób jest świadomymi konsumentami i bardzo dokładnie czyta wszelkie etykiety produktów. Zwiększa się też świadomość ekologiczna ludzi, którzy chcą sięgać po produkty naturalne i ekologiczne. Istnieje też przekonanie, że takie są po prostu lepsze dla naszego ciała. Dlatego kosmetyki naturalne zaczynają się cieszyć ogromnym zainteresowaniem. Co warto o nich wiedzieć?


Czym są kosmetyki naturalne?

To takie produkty, które zostały wykonane z naturalnych składników – mineralnych bądź roślinnych. Nie są testowane na zwierzętach, a w ich składzie z reguły nie ma żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. W ten sposób są jednocześnie kosmetykami wegańskimi. Nazywane bywają też ekologicznymi bądź biokosmetykami. Działają w oparciu o naturalne metody pielęgnacji, które oddziałują na skórę bez zakłócania jej właściwego rytmu działania. Działają też często nieco wolniej niż konwencjonalne kosmetyki, choć ich zwolennicy zwracają uwagę, że efekt jest znacznie trwalszy.

Kosmetyki naturalne a organiczne

Czasami można się spotkać z opinią, że kosmetyki naturalne i organiczne to właściwie jedno i to samo. Nie jest to tak do końca prawda. W tym drugim przypadku istnieją znacznie poważniejsze restrykcje. Kosmetyki naturalne muszą mieć składniki oparte na składnikach prosto z natury i nie mogą być testowane na zwierzętach. Nadal jednak można tam dodawać różnego rodzaju sztuczne barwniki, dodawać silikon i inne tego typu produkty. Organiczne natomiast muszą być w pełni naturalne i nie posiadać żadnych sztucznych dodatków.

Kosmetyki naturalne a konwencjonalne

Większość kosmetyków została stworzona w oparciu o to samo założenie. Gdyby porównać z sobą składy kosmetyków naturalnych i konwencjonalnych mogłoby się okazać, że wcale nie różnią się one od siebie aż tak bardzo. Różnice jednak istnieją. Kosmetyki naturalne są głównie z produktów pochodzenia roślinnego. Nawet jeśli są tam jakieś konserwanty i inne sztuczne rzeczy, to są one z reguły bardzo łagodne i pochodzą z odnawialnych źródeł. W przypadku tych konwencjonalnych stosowane środki pochodzą od ropy i są dużo bardziej agresywne w działaniu. Mogą przez to wywołać podrażnienia i różnego rodzaju reakcje alergiczne.

Zalety kosmetyków naturalnych

Do niewątpliwych zalet należy to, że tego typu produkty są przyjazne dla środowiska i dużo bardziej ekologiczne. Jeśli zależy Ci na tym, by nie dorzucać cegiełki do zanieczyszczania planety, biokosmetyki powinny Cię zainteresować. Są one w stanie nie tylko zatuszować problem cery, ale też pobudzić skórę do lepszego działania przez co są uważane za skuteczniejsze – to kolejna bardzo ważna ich cecha.

Powiązane artykuły