Marynarki i spodnie – jak się ubrać do pracy w biurze?

stylizacja do biura

Spis treści

Standardy pracy biurowej mocno się ostatnio zmieniły. Wpływ miało na to oczywiście większe znaczenie pracy zdalnej, jednak wszystko wskazuje na to, że niedługo praktycznie wszyscy będą mogli wrócić do swoich biur. Na tę okoliczność warto przeprowadzić rewizję swojej szafy i zastanowić się, jakie nowe zestawy ubrań mogą nam się przydać, kiedy wybierzemy się do pracy. Dzisiaj przyjrzymy się, jak wybrać marynarki i spodnie do mniej i bardziej formalnych zestawów tak, żeby nie nasze stylizacje zawsze wypadały świetnie.

Marynarki i spodnie do biura – jakie powinny być?

Kiedy zastanawiamy się nad kwestią jak łączyć posiadane przez nas spodnie i marynarki, żeby uzyskać dobry efekt, to pierwszą rzeczą, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest charakter naszej pracy. Ciężko tutaj udzielać jakichś uniwersalnych wskazówek, gdyż standardy ubioru mogą się mocno od siebie różnić, nawet w dwóch podobnych przedsiębiorstwach.

W niektórych firmach pracodawca może wymagać od nas szczególnego stopnia formalnej elegancji. W takiej sytuacji koniecznie musimy postawić na garnitury, ewentualnie zestawy koordynowane, czyli spodnie i marynarki z dwóch różnych garniturów. Jeśli jednak w naszej firmie panuje nieco luźniejsza atmosfera, najlepszym wyjściem może się okazać odzież w stylu smart-casual, która szturmuje obecnie większość biur.

Samodzielnie musimy podjąć decyzję, odnośnie stopnia elegancji, jaki powinniśmy reprezentować w pracy. Jeśli nasz pracodawca nie ma żadnych szczególnych wymagań w tej kwestii, możemy przyjrzeć się wizerunkowi naszych kolegów z pracy. Dzięki temu dopasujemy swój ubiór do standardów, jakie panują w przedsiębiorstwie.

Marynarki i spodnie do biura – formalne wybory

W przypadku pracodawców, którzy wymagają odpowiednio formalnego wizerunku, wybór garnituru jest koniecznością. Nie oznacza to jednak, że wybór garnituru jest taki łatwy. Chociaż pełne garnitury opierają się na prostych elementach, w tym obszarze męskiej mody panuje ogromny konserwatyzm i trzeba uważać na wszystkie wyjątki od ogólnych zasad noszenia marynarki i spodni garniturowych.

Często spotykanym błędem w tej materii jest przykładowo zakładanie czarnych marynarek i spodni na każdą okazję. Chociaż czerń wydaje się bardzo bezpiecznym wyborem, nie do końca tak jest w przypadku czarnych garniturów. Zgodnie z naszymi normami kulturowymi, garnitury w czerni można założyć w dwóch sytuacjach – kiedy wybieramy się na pogrzeb, oraz wtedy, kiedy udajemy się gdzieś, gdzie panuje sztuczne światło. W dziennym świetle czarne marynarki i spodnie tracą dużo ze swoich walorów i warto o tym pamiętać.

Kolejnym często popełnianym błędem w kwestii garniturów, jest ich niedopasowanie do naszego wzrostu i gabarytów. Chociaż ta tendencja ustępuje, w dalszym ciągu możemy spotkać się z mężczyznami, którzy zakładają zbyt luźne garnitury, wyglądające jak wyciągnięte z lat 90.

Marynarki i spodnie w luźniejszym stylu

W przypadku, kiedy możemy sobie pozwolić na nieco więcej odstępstw od elegancji i planujemy założyć do biura zestaw smart-casualowy, sprawa będzie jednocześnie prostsza i trudniejsza. Z jednej strony nie musimy trzymać się kurczowo sztywnych reguł, jednak z drugiej strony, przez większą dowolność, łatwiej jest popełnić jakiś modowy błąd.

Pamiętajmy, że chociaż zestawy smart-casulowe są z definicji nie do końca formalne, to dalej muszą w sobie zawierać pewien pierwiastek elegancji. Warto więc zrezygnować chociażby z krzykliwych kolorów i postawić na bardziej stonowane barwy, które odnajdą się w każdym biurze – granat, beż, szarość, czy biel.

Marynarki i spodnie w stylu smart-casual nie muszą pochodzić z jednego zestawu, jednak dalej powinny do siebie pasować. Ten efekt możemy osiągnąć, dzięki umiejętnemu łączeniu faktur materiałów, barw i wzorów. Zdecydowanie warto postawić tutaj na klasyczne i proste rozwiązania, które pomogą nam uniknąć błędów. Z czasem będziemy mogli coraz bardziej eksperymentować z każdym elementem ubrań, ale nim to się stanie, musimy dobrze poznać zasady, jakimi kieruje się świat mody męskiej.

Powiązane artykuły

Co oznacza DEN rajstop?

Rajstopy są nieodłącznym elementem garderoby wielu kobiet, szczególnie w chłodniejszych miesiącach. Jednak wybór idealnych rajstop bywa trudny, szczególnie gdy nie znamy wszystkich parametrów, którymi należy się kierować. Jednym z takich...

Czytaj dalej