Poznaj styl glamour!

Styl glamour

Spis treści

To jeden z najpopularniejszych stylów aranżacyjnych. Z tego powodu ma tyle samo zwolenników, którzy uważają go za piękny, elegancki i luksusowy, jak i przeciwników, którzy wskazują na jego kicz i przesadę, która jest – według nich – niejako wpisana w ten styl. Jak jest naprawdę? Co warto wiedzieć o stylu glamour?

Skąd się wziął styl glamour?

Glamour to określenie z języka angielskiego, które oznacza urok, przepych, splendor i blask. Język polski nie jest w stanie oddać wszystkich niuansów tego wyrażenia. To nie tylko styl aranżacji wnętrz, ale też pewna idea, która idzie za nim krok w krok. Niekwestionowanym symbolem tego stylu są megagwiazdy kina lat 40. I 50. XX wieku. Niosą za sobą skojarzenia luksusu, elegancji, splendoru, prestiżu i swego rodzaju perfekcji, która wyraża się w stylizacjach. Taki właśnie jest ten styl – pełen przepychu, ale pozbawiony elementów niesmacznego i nieprzemyślanego kiczu.

Co go wyróżnia?

To nie jest styl jednorodny, bo jego cechą charakterystyczną jest pewien eklektyzm, który wyraża się w całościowej koncepcji wystroju wnętrza. Tym, co rzuca się w oczy i kojarzy się z nim najbardziej jest jednak wręcz barokowy przepych, rzeźbione ramy obrazów i luster, kryształowe żyrandole, błyszczące tkaniny, luksusowe skóry i wszystko to, co kojarzy się z szeroko pojętym luksusem. Nie są to wnętrza ciężkie – niepozbawione są pewnej lekkości oraz swoistej zmysłowości, która zachęca do głębokiego relaksu.

Jakie kolory mają znaczenie?

Tutaj najbardziej liczą się mocne, wyraziste kolory. Tymi, które kojarzą się najbardziej, są te z palety różów i fioletów. Nie można jednak pozwolić sobie na ich nadmiar, który może okazać się bardzo przytłaczający. Dlatego żywe barwy warto przełamywać szarościami, przygaszoną zielenią albo bardzo wytwornymi odcieniami beżu. Takie kompozycje sprawią, że oczy będą się mniej męczyć. Doskonale pasują do tego typu pomieszczeń także ponadczasowe połączenia czerni i bieli.

Jakie meble sprawdzą się najlepiej?

Meble, które nieodłącznie kojarzą się z glamour są duże, barokowe i bogato zdobione. Meble mogą być na wysoki połysk, równie częste i mile widziane są złocenia, nawet bardzo obfite – glamour uwielbia przepych tego rodzaju. Także rzeźbienia, nawet bardzo skomplikowane i przepyszne są tutaj dobrze widziane. W salonie świetnie wyglądać będzie duża, wygodna, skórzana sofa. W przypadku szaf, komód i innych mebli, zdobienia są bardzo dobrze widziane, im ich więcej, tym nawet lepiej. Wszystkie jednak muszą być utrzymane z zachowaniem pewnej elegancji.

Powiązane artykuły