Project manager – sprawdź czy możesz nim zostać

kreatywność

Spis treści

Stanowisko project managera występuje niezależnie od branży, w której na co dzień się specjalizujemy. Może to być sektor IT, marketingowy, biznesowy czy finansowy, czyli wszędzie tam, gdzie planowanie i wdrażanie projektów w życie jest na porządku dziennym. Monitorowanie ich postępów oraz prawidłowego przebiegu należy do obowiązków project managera, jednak to nie jedyne jego zadania. Pozostaje jednak pytanie, czy każdy może starać się o podobną posadę i jakie kwalifikacje należy posiadać? Podpowiadamy.

Project manager – czym się zajmuje?

Project manager, nazywany również kierownikiem czy liderem projektu, to osoba, która bierze na siebie odpowiedzialność zarówno za zarządzanie projektami na każdym z ich etapów, ich prawidłową i terminową realizację. Do zadań osoby pełniącej tą funkcję należy również kierowanie podległym sobie zespołem oraz raportowanie postępów prac do wyższych organów. Obowiązki projekt managera mogą się różnić w zależności od gałęzi działalności danego przedsiębiorstwa oraz stosowanej przez niego polityki.

Project manager – podstawowe obowiązki

Z jakimi zadaniami musi na co dzień mierzyć się kierownik projektu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wiele zależy od oczekiwań pracodawcy oraz charakteru realizowanego przedsięwzięcia. Można jednak z powodzeniem wymienić kilka obowiązków, które stanowią wspólny mianownik dla tego stanowiska w różnych branżach czy sektorach gospodarki. O jakich mowa?

Do zadań project managera często należy m.in. opracowywanie biznesplanów, budżetowanie, planowanie strategii działania, kontrolowanie postępów prac i raportowanie ich do wyższych szczeblem współpracowników, jak również wdrażanie projektu w życie. Warto tutaj zaznaczyć, że niemal każdy lider musi także mieć na uwadze konieczność kontaktowania się zarówno z innymi działami w firmie, najczęściej z tymi marketingowymi, PR-owymi czy finansowymi, jak również z kontrahentami czy klientami. Project manager także przydziela zadania oraz jest odpowiedzialny za cały podlegający mu team.

Project manager – wykształcenie, kwalifikacje i kompetencje

Kto może starać się o zatrudnienie na stanowisku project managera? Nie jest tajemnicą, że jest to posada bardzo perspektywiczna i dobrze płatna, o czym można przeczytać na https://hotmoney.pl/jaka-jest-najlepiej-platna-praca-w-polsce/, dlatego nie dziwi fakt, że konkurencja staje się coraz bardziej zacięta. Jakie wykształcenie należy posiadać? Wartością dodaną będzie ukończenie szkoły wyższej na kierunkach zarządzania, komunikacji czy psychologii, a także uczestnictwo w szkoleniach lub kursach branżowych. Co ważne, wiele firm oferuje kompleksowe przeszkolenie oraz możliwość zapoznania się z metodami pracy osób zatrudnionych na podobnych stanowiskach.

Nie każdy jednak posiada odpowiednie kompetencje do tego, aby zarządzać zespołem i odnaleźć się w sytuacjach kryzysowych. Zatem jakimi cechami powinien wykazywać się kierownik projektu? Bardzo przydaje się m.in. komunikatywność, umiejętność planowania i pracy pod presją czasu, samodzielność, kreatywność, znajomość technik negocjacyjnych, poczucie odpowiedzialności czy też charyzma. W CV świetnie wygląda informacja o znajomości języków obcych na poziomie zaawansowanym.

Powiązane artykuły