Z czego są wykonywane peruki dla dzieci i dorosłych?

peruki dla doroslych i dzieci

Spis treści

Obecnie peruki cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Zakładane są z wielu powodów, zazwyczaj, by zakryć łysienie spowodowane chorobą, ale niekiedy również w celu szybkiej zmiany wizerunku. Dostępne są różne modele wyrobów, każdy więc może dopasować odpowiedni dla siebie. Wiesz, z czego są wykonywane peruki? Sprawdź, z czego powstawały dawniej, a co jest wykorzystywane do ich produkcji obecnie.

Największą popularnością cieszą się peruki naturalne, które są znane już od czasów starożytnych. Używano ich, by ukryć przerzedzenia na głowie, a z czasem wyroby zaczęły stanowić pewien symbol luksusu i wysokiej pozycji zajmowanej w społeczeństwie. Do ich produkcji wykorzystywano głównie naturalne włosy, ale także owczą wełnę. Niekiedy dodawano do nich rośliny, które miały zagęścić fryzurę i wpłynąć pozytywnie na jej trwałość.

Pracownik sklepu z perukami Świat Peruk mówi: W starożytnym Egipcie, a także nieco później, specjalnie golono głowy, aby skóra mogła oddychać. Sprawdzało się to głównie w śródziemnomorskich klimatach. Noszono wtedy peruki, ale w razie potrzeby można je było szybko zdjąć, by odświeżyć głowę. Było to bardzo ciekawe zagranie ze względów higienicznych.

Czy peruki cały czas były modne?

Moda na peruki z czasem malała, ale nigdy nie zamierała całkowicie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się one w teatrach. Odrodzenie tych wyrobów nastąpiło w renesansie, kiedy nastąpił rozkwit strojnych peruk. Kolejny okres królowania tych wyrobów przypadł na XVIII wiek, to właśnie wtedy zaczęto produkować peruki naturalne z włosia końskiego. Doceniano je przede wszystkim za łatwość układania i trwałość. Były odporne nawet na najtrudniejsze warunki pogodowe. Z czasem zaczęto ozdabiać je biżuterią.

Z czego wyroby perukarskie produkuje się obecnie?

Peruki są popularne również dziś. Na ich noszenie decydują się nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci, zwłaszcza te zmagające się z chorobami onkologicznymi. Obecnie dostępne są wyroby perukarskie naturalne, syntetyczne oraz mieszane. Pierwsze z nich powstają oczywiście z prawdziwych włosów, w związku z czym wyróżniają się wytrzymałością i pięknym wyglądem. Do produkcji peruk syntetycznych stosuje się materiały sztuczne, co sprawia, że są one nieco mniej trwałe. Świetny wybór stanowią natomiast produkty mieszane, wytwarzane zarówno z włosów prawdziwych, jak i dodatków sztucznych.

Powiązane artykuły