Zwalczanie kolki niemowlęcej – jakie są skuteczne sposoby?

kolki niemowlece

Spis treści

Kolka niemowlęca potrafi uprzykrzyć życie świeżo upieczonym rodzicom, ale również i małemu dziecku. Ból brzuszka to przykra i częsta dolegliwość u dzieci. Wynika głównie z faktu, że układ pokarmowy dziecka nie jest w pełni rozwinięty. Jak pomóc dziecku z kolką niemowlęcą? Czy istnieją skuteczne sposoby walki z kolką?

Kolka niemowlęca – przyczyny

Nieutulony płacz, twardy, wzdęty brzuszek, prężenie się to główne i charakterystyczne objawy kolki niemowlęcej. I choć wiele rodziców wie, że kolka to stan przejściowy, to jednak trudno zachować im spokój. Dlatego też zwalczanie kolki niemowlęcej to priorytet dla rodziców. Jednak zanim przyniesienie ulgi dziecku będzie możliwe, należy poznać przyczyny powstawania kolki niemowlęcej. 

Podstawową przyczyną powstawanie kolek niemowlęcych jest nierozwinięty układ pokarmowy dziecka. Problem z trawieniem dużej ilości laktozy, powoduje problemy z brzuszkiem. Kolejną przyczyną jest nieprawidłowe ssanie piersi. Jeśli dziecko źle chwyci sutek, wówczas łyka powietrze, pije zbyt łapczywie i w konsekwencji powietrze zbiera się w jelitach, powodując dyskomfort. 

Kolka niemowlęca – jak z nią walczyć?

Kolka u niemowląt jest normalną sytuacją. Jednak jest to problem zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Łagodzenie kolki u niemowląt to przede wszystkim usunięcie z jelit dziecka nadmiaru powietrza. Jednak nie ma jednej uniwersalnej metody walki z tą przypadłością. Każdemu dziecku będzie pomagało coś innego. Wśród popularnych metod jest masaż brzuszka i przykładanie do niego termoforu z pestek wiśni. Ciepły okład pozwala zniwelować ból i ułatwia odprowadzanie gazów. Masaż brzuszka należy przeprowadzić otwartą dłonią  i delikatnie masować zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 

Bardzo ważne jest, by po karmieniu dziecku się odbiło. Należy tego pilnować zarówno przy karmieniu naturalnym, jak i mlekiem modyfikowanym. Warto też pamiętać o tym, by dziecko układać na brzuszku w ciągu dnia. 

W niektórych przypadkach, można wspomóc wyżej wymienione działania, środkami przeciwkolkowymi. Jednak należy to zrobić w porozumieniu z lekarzem. 

Powiązane artykuły