Dziwne trendy modowe w historii

Spis treści

Często słyszymy, że wszystko co stare jest nowe, szczególnie jeśli chodzi o historyczne trendy w modzie. Wracają one w dziwaczny sposób, z niedorzecznymi strojami i pozaziemskimi aktualizacjami. Niektóre z nich tak naprawdę nie zakorzeniają się w modzie, podczas gdy inne stają się nową erą, metaforyzując niektóre staromodne, ale przyzwoite ubrania w zupełnie inny sposób.

Tak więc dziś przyjrzymy się niektórym dziwnym trendom mody z historii, szczególnie tym, które zostały przekręcone przez współczesnych projektantów i zamienione w modne „musat-haves”.

Flanela.

Flanela była wcześniej kojarzona z wyglądem grunge’a w latach 90-tych i nawet teraz jest uważana za materiał w większości przypadkowy. W związku z tym trochę dziwnie jest myśleć o niej jako o modnym trendzie. Jednak dziś każdy wie, jak nosić flanelę, aby wyglądać stylowo i punktualnie – jej popularność wykracza poza luki społeczne plus płeć i nigdy nie wydaje się zanikać.

Jak wiele trendów, ten szczególny rodzaj materiału nie zawsze był noszony w imię mody.

W odległym XVII wieku ten nowoczesny trend w modzie pojawił się jako zamiennik walijskich ubrań z wełny, aby zapewnić użytkownikom ciepło i suchość. W USA flanela cieszyła się popularnością, ponieważ była lepszym wyborem dla munduru mężczyzny pracującego. Z czasem flanela stała się tanim i twardym materiałem na bieliznę żołnierską i idealną tkaniną dla robotników.

Obecnie trend ten wrócił do stylu, co dla wielu ludzi jest dużą ulgą. Dzieje się tak dlatego, że materiał jest wygodny, ciepły i nie jest zwykle uważany za strasznie uczulający jak zwykła wełna. Lata 80-te i 90-te to także koszule flanelowe w ówczesnych mediach. Ponieważ wiele osób chce przywrócić nostalgię lat 80-tych i 90-tych, nie jest zaskoczeniem, że flanela znów jest w modzie.

Wspaniałą rzeczą w koszulach wykonanych z flaneli jest ich wszechstronność. Mogą być noszone jako zwykłe codzienne ubrania robocze, jako wygodne ubrania domowe do przytulania się do oglądania telewizji, lub wiązane w talii dla uzyskania modnego, modnego wyglądu.

Pokaż swoje skarpetki.

Ten rosnący trend noszenia skarpetek i celowego pokazywania ich nad dżinsami, trenerami, a nawet spódnicami i sukienkami, ewoluował z biegiem czasu. Po pierwsze, w latach dwudziestych XX wieku nosiliśmy „rozpryskiwacze”, które wcześniej były noszone przez mężczyzn w celu ochrony ich butów i spodni. Potem pojawiły się średniej wielkości skarpetki z lat czterdziestych, które spadły gdzieś między kostką a kolanem. Teraz wróciliśmy do pełnego koła, a może przeszliśmy do nowoczesnych skarpetek załogowych z wzorami i bez, które noszone są zarówno w trampkach, jak i na eleganckich obcasach.

Taka moda może nie wszystkim odpowiada, ale ma jakiś sens. Jeśli nie będziemy ostrożni, nasze buty mogą powodować bolesne pęcherze na stopach. Dlatego sensowne jest tylko noszenie skarpetek, nie martwiąc się o to, czy się pokażą, czy nie. Im więcej mamy ochrony, tym lepiej.

Obwisłość.

Sportowe obwisłe spodnie mogą być najdziwniejszym trendem w modzie, jaki kiedykolwiek miał miejsce. Zasadniczo polega on na noszeniu spodni tuż poniżej talii w celu odsłonięcia dużej powierzchni bielizny. Jednakże, aby nie pozwolić im upaść, wymagana jest pewna równowaga. Po raz pierwszy ten styl stał się popularny wśród mężczyzn na początku XXI wieku. Uważa się jednak, że obwisłość zaczyna się w amerykańskich więzieniach, gdzie więźniom nie wolno było nosić pasów. O ile zakaz noszenia pasów wynikał z obaw przed popełnieniem samobójstwa przez więźniów, o tyle efekt obwisłości na pewno nie miał stać się modą.

Buty ze spiczami.

Buty z długimi spiczastymi końcówkami były popularne w latach 2000. Później ich popularność spadła, ale teraz możemy zauważyć nowy wzrost tej dziwnej mody.

Wielu uważa, że ta szczególna moda zaczęła się od Krakowa w XV wieku. Był to pewien styl butów o wyjątkowo długich nosach. Buty te szybko się zużywały i były bardzo niewygodne, dlatego ludzie często dopasowywali fiszbiny lub sznurek, łączący koniec buta z kolanem, aby ułatwić sobie chodzenie.

Siatka rybacka.

Do sieci rybnych zwykle odnosi się pewien styl pończoch, zaprojektowanych w stylu rzeczywistych sieci rybackich. Najstarsza wzmianka o odzieży sieci rybackiej pochodzi z początku XX wieku, w opowieści o chłopskiej córce. Ta konkretna dziewczyna miała przyjść do króla „nie ubrana, nie naga”. Aby spełnić tak niejednoznaczne rozkazy, owinęła się w sieć rybacką. Niezależnie od tego, czy jest to historia prawdziwa, czy nie, na pewno określa ona wygląd sieci rybackiej.

Przez długi czas faworyzowały ją tylko gwiazdy filmowe, modelki i gwiazdy Hollywood. Wynikało to głównie z tego, że są one efektowne i ekstrawaganckie. Jednak pod koniec wieku, sieci stały się częścią kobiecego stylu casual w ogóle. Mogły pokazywać dużo skóry, ale nadal można je nosić.

Dziś, sieci rybne znów cieszą się sporą popularnością. Łowcy mody noszą je pod rozerwanymi dżinsami, pokazując sieć nad talią, we łzach i przy kostkach. Są one również postrzegane jako akceptowalny strój w klubach, na przyjęciach i w codziennym użyciu.

Chopiny.

Dzisiejsze wysokie obcasy mogą być na topie, ale nie mają nic z tymi z XVI i XVII wieku.. Były to grube buty, które były podniesione o kilkanaście centymetrów. Jednak bardziej niż moda, pierwotne przeznaczenie polegało na tym, by pomóc użytkownikom poruszać się po błotnistych lub nieregularnych ulicach. Tak było szczególnie w Wenecji, więc ten wynalazek był bardzo potrzebny.

Z czasem jednak zaczęły stawać się modą, a nie potrzebą. Wkrótce były one związane ze statusem, bogactwem i klasą. Wyższe chopiny oznaczały wyższy status społeczno-ekonomiczny. Moda ta rzeczywiście urosła do tego stopnia, że niektóre kotlety miały około 20 cali lub nawet więcej. W Museo CorrerdeiVeneziani jest jeszcze jedna para, którą możemy obejrzeć. Mówi się, że osoby noszące takie kotlety zazwyczaj potrzebują specjalnego opiekuna, który pomoże im w chodzeniu bez przewracania się.

Chokery.

Wiele dziewcząt widziało sportową biżuterię tatuażową w latach 90-tych, a niektóre nawet owinięte wokół szyi w stylu choker. Dławiki, ogólnie rzecz biorąc, były modne w tamtych czasach i są uważane za trend również teraz. W tamtych czasach, gwiazdy takie jak Britney Spears i Jessica Alba spopularyzowały ten trend. Dzisiaj widzimy wiele gwiazd noszących taką biżuterię, choć od tamtego czasu do dziś nie było czasu na udławienie się dławików.

Dławiki są teraz z powrotem na półkach, ale są dostępne w kilku innych opcjach i wzorach niż wcześniej. Nie jest to zaskakujące, ponieważ jest teraz więcej technologii i sklepów internetowych do zaspokojenia popytu.

Wnioski.

Trendy w modzie ostatnich dziesięcioleci i wieków zaskoczyły wielu ludzi, ale mimo to są one tam. W rzeczywistości, niektóre współczesne trendy mogą być uważane za normalne, jeśli chodzi o modę dawnych lat. Oczywiście, kiedy myślimy o podążaniu za trendami w modzie, powinniśmy pozostać również wierni samym sobie. Czy w tych butach jest nam naprawdę wygodnie, czy może nawet podoba nam się projekt? Jeśli nie, nie ma reguły mówiącej, że musimy podążać za jakimkolwiek trendem, który czyni nas nieszczęśliwymi.


O współczesnych trendach w modzie czytaj na milionkobiet.pl:

https://milionkobiet.pl/wspolczesne-trendy-w-modzie-ktore-sa-o-wiele-starsze-niz-nam-sie-wydaje/

Powiązane artykuły

Co oznacza DEN rajstop?

Rajstopy są nieodłącznym elementem garderoby wielu kobiet, szczególnie w chłodniejszych miesiącach. Jednak wybór idealnych rajstop bywa trudny, szczególnie gdy nie znamy wszystkich parametrów, którymi należy się kierować. Jednym z takich...

Czytaj dalej